Egyre több embernek van otthon orchideája, köszönhetően annak, hogy az orchidea számos színben és formában kapható. Jelenléte megszépíti a lakást, Németországban nincs olyan ház, hogy ne lenne orchidea benne. Akinek nincs, az is kap ajándékba egyet ismerőseitől.
Az orchidea gondos odafigyelést igényel, most arról fogunk beszélni, hogy miként ültessük át a növényt. Rendszerint az orchidea palántát akkor ültetjük át, amikor legalább 3 levele és 3-4 gyökere van, amelyek közül 2 elérte az 5 cm-es hosszúságot. Az új szárat 2-3 cm távolságra vágjuk el az anyanövénytől, majd azonnal ültessük át egy másik virágcserépbe.
Létezik egy ennél intelligensebb módszer is:
Ez esetben az új palántát már az első gyökerek megjelenésekor átültetjük. Amikor megjelentek az első gyökerek, azok minden bizonnyal felfelé fognak nőni, a levelek pedig lefelé fognak hajlani a saját súlyuktól. Ekkor igyekezzünk úgy görbíteni az anyanövény szárát, hogy az a gyökérrel lefelé nőjön, majd vegyük az új cserepet és tegyük a szár alá.
Miután a gyökerek belenőttek az új cserépbe, csak azután válasszuk el az új hajtást az anyanövénytől, ha már 6-7 új gyökerünk van, és stabilan állnak. Ha van türelmünk, megvárhatjuk, amíg elszárad a két növényt összekötő szár, így biztosak lehetünk abban, hogy az új növénynek már nincs szüksége az anyanövényre.
Ne kínlódjunk azzal, hogy az új növény tökéletesen függőleges pozícióban legyen, a 30 fokos szög is teljesen megfelelő. A növény miután megszokta az új környezetet, magától elhelyezkedik a számára kényelmes pozícióba.
Az öntözést a kifejlett növények öntözéséhez hasonlóan végezzük, de az sem árt, ha a szokásosnál gyakrabban kapnak vizet. A módszer előnye, hogy a fiatal növények hamarabb megtalálják a helyüket a virágcserépben, nagyobb eséllyel lesznek életképesek, mint az első módszer esetében, és a az eljárás a növény természetes magatartását utánozza.