Valószínűleg mindannyian tapasztaltunk már életünk során néhány alkalommal szemrángatózást, ami ahogy jött, úgy el is múlt.
Ez általában véve teljesen normális, azonban ha ez a tünet gyakran visszatér, vagy éppen hosszú ideig fennáll, nem árt utánajárni az okoknak, mert lehet valami komolyabb probléma jele is. De mitől is rángatózhat a szemünk, mi váltja ki ezt a reakciót?
A szem rángatózása legtöbbször csak az egyik szemet érinti, és csak az alsó szemhéjat, de az is előfordulhat, hogy a felső szemhéj rángatózik. Ennek teljesen természetes okai is lehetnek, de vannak olyan okok is, melyek kezelést igényelnek. Bármi is a szemrángás oka, ha azt tapasztaljuk, hogy gyakran fordul elő, mindenképpen menjünk orvoshoz, és derítsük ki, mi okozza, nehogy egy komolyabb problémát vegyünk félvállról.
Kiváltó okok:
- Túlzott koffeinfogyasztás
- Erős fény
- Az alkoholfogyasztás
- Fáradtság
- Feszültség
- Irritáció a szem felszínén, vagy a belső szemhéjon
- fizikai megterhelés
- Dohányzás
- Szél, huzat
Mikor forduljunk orvoshoz a szemrángatózással?
Akkor érdemes orvoshoz menni, ha a tünetek legalább egy hete tartanak, ha a görcsök annyira erősek, hogy az egész szemünk lezáródik, ha a görcsök nemcsak a szemünket, hanem az arc egyéb területeit is érintik. Szintén orvosi vizsgálatot igényel, ha a szem bepirosodik, bedagad vagy váladékozik. Forduljunk akkor is orvoshoz, ha a felső szemhéj lefittyed.
Az enyhébb szemrángatózás általában rövid időn belül magától elmúlik, de ha gyakran visszatér, akkor érdemes csökkenteni a koffein és az alkohol, illetve az elszívott cigaretták mennyiségét. Emellett természetesen érdemes minél stresszmentesebb életre törekedni.
Ha irritáció vagy gyulladás okozza a szemrángatózást, akkor elsősorban ezt kell gyógyítani, például szemcseppek segítségével. Egyéb esetekben botoxinjekciót javasolhatnak, ez ugyanis lebéníthatja az érintett izmokat. Végső esetben műtét lehet a megoldás, melynek során bizonyos izmokat, illetve idegeket eltávolítanak.