A vérmérgezés vagy más néven szepszis egy súlyos, a véráramon keresztülhaladó mérgezés következtében alakul ki. Súlyosabb esetben egy idő után akár a létfontosságú szervek leállását is eredményezheti. Fontos, hogy idejében felismerjük, és kezeljük a betegséget.
Kiket veszélyeztet a vérmérgezés?
-
leginkább a nagyon időseket, és a gyerekeket, főleg azokat, akiknek le van gyengülve az immunrendszerük. Veszélyben lehetnek a cukorbetegek, és a különböző szívbetegséggel küzdők is. Mivel elég nehéz diagnosztizálni a vérmérgezést, már a gyanúra okot adó tünetekkel érdemes szakemberhez fordulni.
A vérmérgezés általában bakteriális eredetű, de okozhatja vírusos vagy gombás fertőzés is. A ki nem kezelt tüdőgyulladás, húgyúti fertőzés, agyhártyagyulladás, bőrbetegségek, vagy különböző bélbetegségek okozhatnak vérmérgezést.
A betegség korai tünetei:
-
láz, hidegrázás
-
gyors szívverés, légszomj
Előrehaladott állapotban már hallucináció, szédülés, hasmenés, hányás, sápadtság, hideg végtagok, ízületi fájdalmak, hátfájás, hasfájás, kiütések, vöröses csíkok jelentkezhetnek.
A vérmérgezés egy nagyon súlyos, kórházi kezelést igénylő betegség, azonban bizonyos óvintézkedésekkel elkerülhetjük. Ha valamilyen seb, vágás, karcolás keletkezik rajtunk, vigyázzunk, hogy kellőképp le legyen tisztítva, megfelelő módon ápoljuk. A műtétek utáni sebek kezelésére mindig fordítsunk nagy figyelemet. A fogászati beavatkozások után kövessük az orvos utasításait, szedjük be a felírt gyógyszert.
Bármilyen tünetet észlelünk, azonnal forduljunk orvoshoz, különben a vérmérgezés akár végzetes is lehet.
Szerző: tudasfaja.com