Ha korai őszülést, repedezett sarkakat, pattanásokat és látási zavarokat is tapasztalsz, az mind-mind egy bizonyos hiányra hívják fel a figyelmet. Ezeknek a tüneteknek az okáról érdemes tudnod, hogy megelőzhesd a betegség kialakulását!
Ez a fontos vitamin kulcsfontosságú szerepet játszik a látás egészségének megőrzésében, bizonyos agyterületek működésében elengedhetetlen, de hozzájárul az immunrendszer erősítéséhez, a magzatfejlődéshez és az anyatej termelésére is pozitív hatással van.
1. Korai őszülés
Ha még nem töltöttük be a 45. életévünket, és a családban sem jellemező a korai őszülés, akkor feltételezhető, hogy A-vitamin hiányban szenvedünk, hiszen ezen vitaminnak nagy szerepe van, hogy a sejtek öregedése később következzen be, és ez alól a hajat alkotó sejtek sem kivételek.
2. Repedezett sarkak
Ez is az A-vitamin számlájára írható, pontosabban annak hiányára, főként ha már több puhító krémet kipróbáltunk, de nem vált be egyik sem. A megoldás az, ha olyan étrendet alakítunk ki magunknak, amely sok A-vitamint tartalmaz. A gyógyszertárakban is beszerezhetők különböző A-vitamin tartalmú étrendkiegészítők, olajok. Ezeket használva megszabadulhatunk a kicserepesedett sarkaktól.
3. Látási zavarok
Ha évről évre romlik a szemünk, egyre erősebb szemüveget kell használnunk, akkor a lehetséges okok között találhatjuk az A-vitamin hiányt. Gyakorlatilag ezen vitamin nélkül nem valósulhatna meg a látás sem, hiszen a retina működésében elengedhetetlen szerepe van.
4. Pattanások megjelenése
Az arcon hirtelen megjelenő és éktelenkedő pattanások, 20 évnél idősebb fiatalok esetében merülhet fel az A-vitamin hiánya. Érdemes több zöldséget, gyümölcsöt, narancsot fogyasztani, a legjobb, ha nyersen esszük mindezt.
Az A-vitamin hiány esetleges komplikációi
Hosszú ideig fennálló A-vitamin-hiányos állapot teljes vaksághoz vezethet.
Az A-vitamin hiány kiváltó okai
Az A-vitamin-hiányt általában étrendi elégtelenség és/vagy hasznosulásának zavara okozza; hiányának súlyossága az életkorral fordítottan arányos. A retinol speciális fehérjéhez kötődve (retinolkötő fehérje=RBP) kerül a májból a keringésbe, így fehérjehiányos állapotban a szállítása válhat elégtelenné.