Egy rendkívül érzékeny és ellentmondásos béketerv került a nyilvánosság elé, amely az ukrajnai háború lezárását célozza.
A terv, amelyet az Axios amerikai lap értesülései szerint az Egyesült Államok dolgozott ki, és múlt héten mutatott be ukrán és orosz tisztviselőknek, komoly területi engedményeket követel Ukrajnától, miközben Oroszország számára jelentős gazdasági és politikai előnyöket kínál.
Az Egyesült Államok szerdáig adott határidőt Ukrajnának, hogy válaszoljon a béketervre, amelynek elutasítása esetén Washington kilép a békefolyamatból. A terv legvitatottabb pontjai a következők:
Oroszország számára:
- A Krím félsziget “de jure” (jogilag) elismerése Oroszország részeként.
- A teljes luhanszki régió, valamint Donyeck, Herszon és Zaporizzsja megye elfoglalt területeinek “de facto” (gyakorlatilag) elismerése Oroszország részeként.
- Ígéret, hogy Ukrajna nem csatlakozik a NATO-hoz.
- A 2014 óta bevezetett szankciók feloldása.
- Megerősített gazdasági együttműködés az USA-val, különösen az energia- és ipari szektorban.
Ukrajna számára:
- Biztonsági garanciák európai és más országok részvételével (az USA részvétele nem egyértelmű).
- Harkiv régió egy részének visszaszerzése.
- Akadálytalan áthaladás a Dnyeper folyón.
- Kompenzáció és segítség az újjáépítéshez (részletek nélkül).
További pontok:
- A zaporizzsjai atomerőmű USA üzemeltetés alá kerül, ellátva mindkét felet árammal.
- Megállapodás az ukrán ritkaföldfémekről.
J.D. Vance amerikai alelnök megerősítette a terv létezését, hangsúlyozva, hogy “nagyon határozott javaslatot” tettek, és a feleknek “igent kell mondaniuk”, különben az USA kilép a folyamatból.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azonban kedden kijelentette, hogy nem hajlandó elismerni a Krímet Oroszország részeként, ami komoly akadályt jelent a terv elfogadásában. Marco Rubio amerikai szenátor emiatt lemondta részvételét a szerdai londoni egyeztetésen, amelyet később Nagy-Britannia törölt a francia és német külügyminiszterek bizonytalan részvétele miatt.
Ukrán kormányhoz közeli források szerint Kijev igazságtalannak tartja a tervet, és Oroszországot túlságosan előnyben részesítőnek.
A béketerv sorsa továbbra is bizonytalan, és a felek közötti mély ellentétek miatt a megállapodás elérése rendkívül nehéznek tűnik. A terv nyilvánosságra kerülése komoly nemzetközi vitákat váltott ki, és kérdéseket vet fel az USA szerepével és a béketárgyalások jövőjével kapcsolatban.