Donald Trump amerikai elnök ismét feszültséget keltett a nemzetközi gazdaságban: bejelentette, hogy 25 százalékos vámot vetnek ki minden importált személyautóra és kisteherautóra, a rendelkezés 2025. április 3-án lép hatályba.
A bejelentést világszerte aggodalom és éles kritika fogadta – különösen olyan szövetséges országok részéről, mint Japán, Dél-Korea, Kanada és Németország.
A döntés azonnali piaci reakciót váltott ki: csütörtökön zuhanni kezdtek az ázsiai autógyártók részvényei. Japánban, ahol az autóipar a gazdaság egyik húzóágazata, különösen érzékenyen reagáltak. A Toyota és Mazda részvényei esni kezdtek, de a dél-koreai Hyundai és Kia is jelentős veszteségeket könyvelhetett el.
Az Egyesült Államok 2024-ben 474 milliárd dollár értékben importált autóipari termékeket, ebből 220 milliárd dollár kizárólag személyautókra vonatkozott – ez mutatja a döntés súlyát.
A lépés egyértelműen újabb fejezetet nyit a globális kereskedelmi háborúban. A Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen úgy nyilatkozott:
„Ez rossz az üzleteknek, és még rosszabb a fogyasztóknak.”
Mark Carney kanadai miniszterelnök egyenesen „közvetlen támadásnak” nevezte a döntést, és válaszlépéseket helyezett kilátásba. Japán részéről Shigeru Ishiba miniszterelnök közölte, hogy minden lehetséges diplomáciai és gazdasági választ megvizsgálnak.
Trump szerint a vámemelés célja az amerikai ipar védelme és megerősítése, valamint az adócsökkentések fedezetének biztosítása. A lépést az amerikai autógyártók szakszervezete, a United Auto Workers (UAW) is támogatja, mondván, hogy segíthet a hazai munkahelyek megőrzésében.
Több közgazdász és iparági elemző azonban aggodalmát fejezte ki: szerintük a magas vámok megemelhetik az autók árát, csökkenthetik az eladásokat, és akár munkahelyek megszűnéséhez is vezethetnek. Ráadásul a nemzetközi partnerek válaszlépései további kereskedelmi feszültségekhez és gazdasági bizonytalansághoz vezethetnek.
A következő hetekben várhatóan intenzív diplomáciai egyeztetések kezdődnek a döntés felülvizsgálatáról, miközben az autógyártók és befektetők nagyobb óvatossággal kezelik az amerikai piaci jelenlétet.
A fejlemények hatása nemcsak az autóiparra, hanem az egész globális kereskedelmi kapcsolatrendszerre is kiterjedhet, különösen akkor, ha más országok valóban vámellenlépéseket vezetnek be.