Kezdőlap AKTUÁLIS Árstop 2025: Itt a teljes lista!

Árstop 2025: Itt a teljes lista!

Hirdetés

A kormány nem zárja ki a kötelező árstop bevezetésének lehetőségét – közölte Nagy Márton minisztériuma a kedden közzétett, a vártnál rosszabb inflációs adatok után.

A tárcavezető már hétfőn is tett erre utaló bejegyzést a közösségi oldalán.

Hirdetés

A kormány célja, hogy az infláció alacsony szinten maradjon, és mindent megtesz annak érdekében, hogy az év eleji emelkedés ne váljon tartóssá. Az NGM közleménye szerint a januári magasabb szint átmeneti jelenség, amelyet több tényező is befolyásolt:

  • Bázishatások,
  • Év eleji szolgáltatás-átárazódás,
  • Egyes alapvető élelmiszerek, például a tej és a tojás árának növekedése.

A minisztérium hangsúlyozta, hogy a kormány folyamatosan figyelemmel kíséri az infláció alakulását, és szükség esetén azonnal beavatkozik az élelmiszerárak kontrollálása érdekében.

Mely termékeknél várható beavatkozás?



A kormány különösen az alapvető élelmiszerek drágulását tartja problémásnak, így a tej és a tojás árnövekedése kiemelt figyelmet kapott. Nagy Márton szerint:

„Elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, különösen az alapvető élelmiszerek, így például a tej és a tojás esetében.”

A tej, tejtermékek és a tojás drágulása jelentős terhet ró a kispénzűekre és a középosztályra, mivel ezek a teljes fogyasztói kosár mintegy 13%-os súlyt képviselnek.

A minisztérium kiemelte, hogy Nagy Márton januárban berendelte a kiskereskedelmi üzletláncok képviselőit, valamint egyeztetéseket folytatott az Országos Kereskedelmi Szövetséggel, a Tej Szakmaközi Szervezettel és a Terméktanáccsal.


Emellett a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) kiemelten vizsgálja:

  • Az egyes tejtermékek (ESL és UHT tejek) árképzését,
  • A különböző méretű tojások árazását.

Az árfigyelő rendszerben rögzített fogyasztói árakat és a kiskereskedelmi láncok beszerzési árait is összevetik, hogy ellenőrizzék, megfelelnek-e a verseny tisztaságának és a fogyasztók érdekeinek.

A kiskereskedelmi láncok január végén és február elején számos alapvető élelmiszer árát csökkentették:

  • A tej és kefir ára nem egész három hét alatt átlagosan 3%-kal csökkent,
  • A tejföl ára 2%-kal mérséklődött,
  • A tehéntúró ára 1,5%-kal esett vissza.

A kormány szorosan figyeli ezeket a folyamatokat, hogy az árcsökkentések tartósak maradjanak – áll a közleményben.


A kormány folyamatosan elemzi az infláció alakulását és az élelmiszerárak emelkedését, és nem zárja ki a kötelező árstop bevezetésének lehetőségét.

Az intézkedés azonnali és hatékony beavatkozást jelenthet, ha az élelmiszer-infláció nem csökken a következő hónapokban. Az árcsökkentéseket szorosan figyelemmel kísérik, és a hatóságok is aktívan ellenőrzik a piacokat.

Hirdetés

Kövess minket a Google Hírek-ben is!