Az olajpiacon ismét turbulens napokat élünk: az árak pénteken tovább csökkentek, amit elsősorban a 2025-ös keresletnövekedéssel kapcsolatos bizonytalanságok, Kína csökkenő olajfogyasztása, valamint az OPEC+ folyamatos előrejelzés-csökkentése okozott.
Az erős dollár és a globális gazdasági lassulás további nyomást gyakorol az árakra, miközben a kínálati korlátozások szükségessége egyre inkább a figyelem középpontjába kerül.
A pénteki adatok szerint a Brent nyersolaj ára hordónként 72,47 dollárra, az amerikai West Texas Intermediate (WTI) ára pedig 68,99 dollárra csökkent, mindkét benchmark esetében közel 0,56%-os esést regisztráltak. Ezzel a globális olajárak közel 3%-os heti csökkenés felé tartanak, ami tovább erősíti a piac bizonytalanságát.
Kína, a világ legnagyobb kőolajimportőre, jelentős befolyással bír az olajpiac alakulására. A Sinopec legfrissebb jelentése szerint az ország olajimportja várhatóan már 2025-ben tetőzhet, míg a teljes olajfogyasztás 2027-re érheti el csúcsát. A csökkenő dízel- és benzinigény hátterében az elektromos járművek térnyerése és az energiatakarékosság áll.
Az OPEC és szövetségesei, az OPEC+, immár ötödik hónapja csökkentették a 2024-es globális olajkereslet-növekedési előrejelzésüket. Emril Jamil, az LSEG vezető kutatási szakértője szerint a piac jelenleg konszolidációs fázisban van, és az OPEC+ szigorú kínálati fegyelme szükséges az árak stabilizálásához.
A J.P. Morgan előrejelzése szerint azonban a 2024-es egyensúly után 2025-re napi 1,2 millió hordós kínálati többlet alakulhat ki, mivel a nem OPEC+ országok napi 1,8 millió hordóval növelhetik termelésüket.
Az amerikai dollár kétéves csúcsot ért el, ami jelentősen befolyásolja az olajpiacot. Az erősebb dollár megdrágítja az olajat más valuták birtokosai számára, és csökkentheti a keresletet.
A Federal Reserve nyilatkozata alapján a kamatcsökkentések lassabb ütemben valósulnak meg 2025-ben, ami tovább lassíthatja a gazdasági növekedést és az olajkeresletet.
A G7-ek fontolgatják az orosz olaj árplafonjának szigorítását, amely jelenleg 60 dollár/hordó szinten van. A Bloomberg szerint a szigorítási lehetőségek között szerepel az árplafon csökkentése vagy akár teljes tiltás. Oroszország eddig az „árnyékflotta” használatával kerülte meg a szankciókat, de az EU és Nagy-Britannia újabb lépésekkel igyekszik gátat szabni ennek.
Az olajpiac jövője egyre inkább a globális kereslet alakulásán és a kínálati korlátozások hatékonyságán múlik. A jelenlegi trendek alapján az árak stabilizálásához a keresletnövekedési előrejelzések bizonytalanságainak mérséklése és az OPEC+ fokozott együttműködése lehet szükséges. Kína szerepe és az amerikai dollár mozgása pedig továbbra is kulcsszerepet játszik az olajpiac dinamikájában.