A Magyarországi Hulladékgazdálkodási Zrt. (MOHU) jelentős lépésre készül a hulladékgazdálkodás korszerűsítése érdekében, ugyanis a vállalat nagyságrendileg 1000 csúcstechnológiás kukáskocsi beszerzését tervezi, melyekre több tízmilliárd forintot költ.
A tervezett beruházás célja, hogy 2027-ig lecseréljék a jelenleg forgalomban lévő, elavult járműveket, ezzel csökkentve az átlagos járműéletkort 10 év alá. Az első új járművek már 2025-től forgalomba állnak, és az ország különböző pontjain kezdik el végezni a hulladékszállítást.
Jelenleg Magyarországon körülbelül kétezer kukáskocsi dolgozik a hulladékszállításon, melyeknek átlagos életkora 13 év. Az elavult járművek közel negyven százaléka ráadásul 15 évnél is idősebb. Ezen gépek folyamatos karbantartása és javítása komoly műszaki és gazdasági kihívásokat jelent.
Az idős járművek gyakran lerobbannak, ami nemcsak a hulladékszállítást nehezíti meg, hanem a lakosok türelmét is próbára teszi, akik elvárják, hogy a szemét időben eljusson a gyűjtőhelyekre.
Az új kukáskocsik első körben 165 darabos szállítmányban érkeznek Magyarországra. A járművek alapját a Mercedes gyártja, melyek Németországban készülnek, ám a hulladékgyűjtő felépítményeket Magyarországon alakítják ki.
A MOHU kiemelte, hogy az új járművek minden szempontból megfelelnek az Európai Unió irányelveinek és biztonságtechnikai szabványainak. Emellett az új kukáskocsik üzemeltetési költségei jelentősen alacsonyabbak lehetnek, mint a régebbi, elavult változatoké.
A beruházás célja, hogy hosszú távon biztosítsák a hulladékszállítási folyamatok zökkenőmentes működését, csökkentve a meghibásodásokat és a karbantartás költségeit. Az új járművek nemcsak hatékonyabbak lesznek, hanem környezetbarátabb működést is biztosítanak.
A kukáskocsik beszerzése egy nagyobb, több százmilliárd forintos beruházás része, melynek célja a hazai hulladékgazdálkodás fejlesztése. A MOHU vállalta, hogy 2035-ig eléri az Európai Unió által meghatározott 65%-os újrahasznosítási arányt, amely jelenleg Magyarországon mindössze 32%-on áll.
A cél elérésében kulcsszerepet játszanak az italcsomagolások kötelező visszaváltási rendszere (DRS), amelynek köszönhetően már napi 5-6 millió palackot, üveget és dobozt váltanak vissza a magyar lakosok.
A MOHU ezen kívül számos más fontos beruházást is tervez a közeljövőben. Például 83 új, modern hulladékudvar építését, és több mint egymillió kukát osztanak szét a lakossági ügyfelek számára.
A vállalat célja, hogy azokon a területeken, ahol eddig zsákokban gyűjtötték a papírt, műanyagot és fémet, mostantól szelektív hulladékgyűjtő edények álljanak rendelkezésre. Ezen kívül új programot indítanak a konyhai élelmiszer-hulladékok gyűjtésére is, hogy elősegítsék a fenntartható hulladékgazdálkodást.
A hulladékgazdálkodás fejlesztésére irányuló programok és az új járművek beszerzése mellett a MOHU továbbra is aktívan dolgozik azon, hogy a lakosság számára kényelmesebbé és hatékonyabbá tegye a hulladékgyűjtést.
Az elavult járműpark lecserélése mellett a cég célja, hogy minden háztartás számára elérhetővé váljon a megfelelő hulladékgyűjtési lehetőség, ezáltal növelve a lakosság aktív részvételét a szelektív hulladékgyűjtésben.
A MOHU lépései nemcsak a környezet védelmét szolgálják, hanem hosszú távon hozzájárulnak a fenntartható hulladékgazdálkodás megvalósításához, amely minden magyar állampolgárt érinthet és segíthet a jövőben is.