Az óraátállítás témája évről évre visszatérő vita tárgya, különösen tavasszal és ősszel, amikor az órákat előre vagy vissza kell állítani.
Egyre több magyar érzi úgy, hogy eljárt az idő az óraátállítás felett. A Pénzcentrum friss felmérése szerint a magyarok 88 százaléka inkább megszabadulna ettől a szokástól.
Az Európai Unióban már évekkel ezelőtt megfogalmazódott az óraátállítás eltörlésének gondolata. Az eredeti tervek szerint 2021-ig dönthettek volna az uniós tagállamok, hogy a nyári vagy a téli időszámítást választják.
Azonban a COVID-19 járvány és később az orosz-ukrán háború miatt a kérdés ismét háttérbe szorult, és a döntést 2024-re halasztották.
A Pénzcentrum kérdőíves kutatása alapján a válaszadók jelentős többsége, 70 százaléka szerint már rég el kellett volna törölni az óraátállítást, további 18 százalék pedig sürgősen megszabadulna tőle. Ezzel szemben mindössze 12 százalék azok aránya, akik továbbra is fenntartanák ezt a rendszert.
A választott időzóna kérdésében már megosztottabb a vélemény. A kutatás szerint:
- 46 százalék a nyári időszámítást részesítené előnyben,
- 35 százalék a téli időszámítás mellett voksolna,
- a fennmaradó válaszadóknak vagy mindegy, vagy nem tudtak állást foglalni.
Az óraátállítás ellenzői gyakran hivatkoznak az egészségre gyakorolt káros hatásokra, és a felmérés eredményei is alátámasztják ezt. A válaszadók több mint 90 százaléka tisztában van azzal, hogy az átállás megterhelő lehet a szervezet számára.
- 40 százalék nyilatkozta, hogy egy-két hétre van szüksége az átálláshoz,
- 16 százaléknak hónapokig tart az alkalmazkodás,
- mindössze 15 százalék érzi úgy, hogy az óraátállítás nincs hatással rá.
A kutatásból egyértelműen látszik, hogy az óraátállítás az emberek többségének életére negatívan hat, és az évek során egyre kevesebb gyakorlati haszonnal jár. A felvetett érvek szerint a megszüntetés hozzájárulhatna az életminőség javításához, valamint csökkenthetné a stresszt és a biológiai ritmus zavarait.