Nemrégiben nagy port kavart a hír, miszerint szabálysértésnek minősülhet, ha valaki szemetesekből vagy az utcáról összegyűjtött visszaváltható palackokat dob be a gyűjtőpontokra.
A törvény szerint akár 6500 forinttól 65 ezer forintig terjedő bírsággal vagy elzárással is sújtható az, aki a visszaváltható palackokat nem saját fogyasztás után váltja vissza.
A szabály célja a visszaváltási rendszer átláthatóságának biztosítása és az illegális hulladékgyűjtés visszaszorítása.
REpont automaták a hajléktalanszállók közelében
Eközben ellentmondásos hírek érkeztek a MOHU nevű cég terveiről, amely REpont automatákat kíván telepíteni a hajléktalanszállók közelébe, hogy segítse a környezettudatos palackvisszaváltást. Ez felveti a kérdést: vajon a hajléktalanokat is büntetik a palackok kukákból történő összegyűjtése miatt?
Mi a valóság?
Az Országos Rendőr-főkapitányság nemrégiben kiadott közleménye tisztázta a helyzetet. A hajléktalanokat nem fogják megbüntetni pusztán azért, mert a közterületekről vagy kukákból visszaváltható palackokat gyűjtenek.
A rendőrség kiemelte, hogy ha valaki mások által eldobott palackokat gyűjt, és azokat a gyűjtőpontra viszi, nem okoz kárt, és nem zavarja meg a közrendet, az nem indokol rendőri intézkedést.
A közlemény szerint azok, akik az utcákat megtisztítják a kidobott palackoktól, tulajdonképpen a környezet védelmében járnak el, és “köszönetet érdemelnek”, nem pedig büntetést. A rendőrség hangsúlyozta, hogy céljuk nem a békés, kárt nem okozó emberek zaklatása.
Mi a célja a törvénynek?
A jogszabály célja elsősorban az illegális hulladékgyűjtés visszaszorítása és a visszaváltási rendszer átláthatóságának megőrzése.
Azonban a törvény alkalmazása során a rendőrség figyelembe veszi a helyzetet és a körülményeket. Így a hajléktalanok által végzett palackgyűjtés, amennyiben nem okoz problémát, nem von maga után büntetést.
A MOHU által telepítendő REpont automaták a hajléktalanszállók közelében valószínűleg segíteni fognak abban, hogy a hajléktalanok is könnyebben hozzáférhessenek a visszaváltási rendszerhez, így hozzájárulva a környezetvédelemhez és saját megélhetésükhöz.