Kezdőlap AKTUÁLIS Kevesen tudják, de ez ma már bűncselekmény

Kevesen tudják, de ez ma már bűncselekmény

Hirdetés

Az elmúlt években egyre több sofőr dönt úgy, hogy figyelmen kívül hagyja a jogszabályokat, és eltiltás ellenére volán mögé ül.

 

Hirdetés

A 2024-es év első hét hónapjában már 1910 olyan sofőrt értek tetten a rendőrök, akik a járművezetéstől való eltiltás ellenére vezettek.

Ez az adat az Országos Rendőr-főkapitányságtól (ORFK) származik, amely rámutat, hogy a szigorított szabályozások ellenére sem csökken az ilyen esetek száma.

A szigorúbb törvények bevezetése

2021 májusában lépett életbe a Büntetőtörvénykönyv módosítása, amely szigorúbb büntetéseket ír elő az eltiltás hatálya alatti járművezetésért.



Az új szabályok értelmében, ha valaki eltiltás alatt vezet, bűncselekményt követ el, amelyért akár három évig terjedő szabadságvesztéssel is sújtható. Az ORFK statisztikái szerint az eltiltás alatti vezetés esetei évről évre növekedtek:

  • 2021: 1216 eset
  • 2022: 3188 eset
  • 2023: 3391 eset
  • 2024 (január–július): 1910 eset

Az adatokból kiderül, hogy a szigorítás bevezetése óta összesen 9705 sofőrt értek tetten, akik a járművezetéstől való eltiltás ellenére vezettek.

Az adatok az Egységes Nyomozó Hatósági és Ügyészségi Bűnügyi Statisztika (ENyÜBS) rendszeréből származnak, amely követő statisztika, tehát a már lezárt eljárások számát mutatja.

Növekvő számú eltiltás

Az ORFK adatai szerint 2023-ban összesen 9697 sofőrtől vonták meg a vezetési jogosultságot, míg 2024 első hat hónapjában már 5816 esetben alkalmaztak ilyen intézkedést a szabálysértési hatóságok.

A jogosítvány bevonásának okai között gyakran szerepel a vezetési pontok összegyűlése; ha valaki három éven belül 18 büntetőpontot gyűjt össze, jogosítványát fél évre bevonják.

Pontszámok és következmények

A büntetőpontok rendszere számos közlekedési vétséget lefed, például:

  • Vezetés közbeni mobilhasználat: 3 pont
  • Gyorshajtás: 4–8 pont, a sebességtúllépés mértékétől függően
  • Elsőbbségadás megsértése: 6 pont
  • Ittas vezetés: 11 pont




A jogalkotó lehetőséget biztosít arra, hogy az előéleti pontokat önkéntes utánképzéssel csökkentsék, de csak egy bizonyos pontszám elérése előtt.

Az utánképzés tartalma és hossza függ a szabályszegés súlyosságától, és pszichológiai vizsgálatokat is magában foglalhat.

Nehéz visszaszerezni a jogosítványt

A jogosítvány visszaszerzése hosszú folyamat, amely komoly tanulási és vizsgakötelezettséggel jár.

Az utánképzés célja, hogy a szabályszegő sofőrök megértsék a közlekedési szabályok betartásának fontosságát, és csökkentsék a hasonló esetek jövőbeli előfordulását.

Az elmúlt évek statisztikái és a 2024-es év első felének adatai egyértelműen mutatják, hogy bár a törvények szigorodtak, a kihágások száma továbbra is magas.



Ez kihívást jelent mind a jogalkotók, mind a rendvédelmi szervek számára, hiszen folyamatosan meg kell találniuk a megfelelő egyensúlyt a szigorú büntetések és a közlekedési biztonság biztosítása között.

Hirdetés

Kövess minket a Google Hírek-ben is!