Kezdőlap AKTUÁLIS Így változik a zebrákon való átkelés szabályai Magyarországon

Így változik a zebrákon való átkelés szabályai Magyarországon

Hirdetés

Az Építési és Közlekedési Minisztérium, valamint a Közlekedéstudományi és Logisztikai Intézet szakemberei a közelmúltban újabb részleteket tártak fel az előkészítés alatt álló KRESZ-módosításokról, amelyek célja, hogy átláthatóbbá és követhetőbbé tegyék a közlekedési szabályokat Magyarországon.

 

Hirdetés

Bár az európai szabályozás nem egységes az újfajta járművekre vonatkozóan, hazánk hamarosan egységes és átfogó szabályozást vezethet be, amely a közlekedés régi és új szereplőit egyaránt érinti.

Gyalogosátkelők

Az új szabályozás egyik központi eleme a gyalogosátkelőkre vonatkozó előírások életszerűbbé tétele. A jövőben a gyalogosok nemcsak átkelés közben, hanem már az átkelési szándékuk kinyilvánítása esetén is elsőbbséget élveznek majd a járművekkel szemben.



Azonban a szélesebb, kétszer háromsávos utakon ez az elsőbbség csak akkor lesz érvényes, ha a gyalogos már elérte a szomszédos sávot.

Kerékpárosok

Jelentős változások várhatóak a kerékpárosok számára is. Fokozatosan kötelezővé válhat a bukósisak használata, kezdetben a 14 év alattiak számára. Az új KRESZ a kerékpáros átkelők fogalmát is bevezetné, ahol a kerékpárosok elsőbbséget élveznek majd, azonban sebességük nem haladhatja meg a 10 km/órát.

Emellett a kerékpárosok áttekerhetnek majd a zebrákon, ha a járdán közlekedtek, de itt nem lesz elsőbbségük, és maximum 4 km/órás sebességgel haladhatnak.

Az egyirányú utcákba való behajtás is módosulna: a kerékpárosok szemből is behajthatnának ott, ahol 30 km/órás sebességkorlátozás van érvényben, azonban a más irányból érkező járművek számára elsőbbséget kellene adniuk.

E-rollerek

Az elektromos rollerek szabályozása is új alapokra kerülhet. A kisebb teljesítményű e-rollerekre a kerékpáros szabályok vonatkozhatnak, így használatukhoz továbbra sem lesz szükség jogosítványra vagy kötelező biztosításra, de a főutakon való közlekedésnél már védőfelszerelést is előírhatnak.

Az erősebb rollerek viszont a segédmotor-kategóriába tartoznának, és szigorúbb szabályozás alá esnének.

Segway és hasonló járművek

A nehezen besorolható önegyensúlyozó járművek, mint a Segway, nem minősülnének közlekedési eszköznek az új KRESZ szerint, így használatuk az úttesten sehol nem lenne megengedett.



A gyalogos közlekedés szabályai lennének az irányadók számukra, de csak nagyon szigorú feltételek mellett.

Az új KRESZ-tervezet átfogó reformokat hozhat a magyar közlekedésben, amelyek célja, hogy minden közlekedő számára biztonságosabbá és átláthatóbbá váljanak a szabályok.

Az előkészítés alatt álló változások részleteiről további egyeztetések és háttérbeszélgetések várhatóak a közeljövőben.

Hirdetés

Kövess minket a Google Hírek-ben is!