A kormány mai bejelentése nyomán a bankok újabb adóterhekkel szembesülnek, ami a Bankmonitor alapító-ügyvezetője, Sándorfi Balázs szerint várható volt, tekintettel arra, hogy a korábbi extraprofitadó ellenére is jól teljesítettek.
A Pénzcentrum kérdésére Sándorfi elmondta, hogy bár a részletszabályokat még meg kell várni, van esély arra, hogy ezúttal a bankok nem hárítják át az ügyfelekre a jelentős többletköltségeket.
Árstop a számlavezetési és kártyadíjakra
Gulyás Gergely kancelláriaminiszter a Kormányinfón jelentette be, hogy augusztus elsejétől befagyasztják a banki számlavezetési díjakat és a kártyadíjakat.
Ezzel egyidejűleg megemelik a bankok tranzakciós illetékét, és új valutaváltási illetéket is kivetnek. Az intézkedés célja, hogy megakadályozzák a bankokat abban, hogy a lakossági ügyfelekre hárítsák át a többletköltségeket.
Kiskapuk és újabb terhek
Gulyás Gergely azzal indokolta a döntést, hogy bár a bankoktól várták a védelmi költségek fedezését a különadók rendszerével, sok bank kihasználta az állampapír vásárlásra vonatkozó kiskaput.
Így 2024-ben a bankadó mértéke nem változik, de megemelik a tranzakciós illetéket és bevezetik a valutaátváltási illetéket is. Sándorfi Balázs szerint a bankszektor profitabilitása alapján várható volt, hogy a kormány további forrásokat próbál előteremteni a bankoktól.
A bankok reakciója és a piaci hatások
A kérdés, hogy a bankok áthárítják-e az újabb sarcot az ügyfelekre, továbbra is nyitott. Sándorfi szerint elképzelhető, hogy más banki termékek árai emelkedni fognak, bár az is lehetséges, hogy a piaci versenyhelyzet fenntartása érdekében a bankok nem emelik meg áraikat.
Az, hogy a bankok hogyan kezelik a többletterheket, elsősorban a saját profitcéljaiktól függ majd.
Költségvetési hiány és bankadó
Sándorfi Balázs szerint széleskörben várható volt a döntés, figyelembe véve a költségvetési hiányt és a bankszektor folyamatos profitnövekedését.
Elsődleges becslése szerint a bankszektor a változások után 60-70%-kal több tranzakciós illetéket fog befizetni a költségvetésbe. Azonban pontos következtetéseket csak a részletszabályok megjelenése után lehet levonni.
Vegyes reakciók
Sándorfi Balázs véleménye szerint a kormányzati bejelentés vegyes megítélést vált ki. Egyrészt negatív a kiszámíthatatlanság miatt, másrészt várható volt az előzetes kormányzati kommunikációk és a bankszektor profitabilitása alapján.
A végső egyenleget csak a részletszabályok megjelenése után lehet levonni.
Az új intézkedések hatása még bizonytalan, de a kormány célja egyértelmű: a lakossági ügyfelek védelme és a bankszektor többletterheinek igazságos elosztása.
A következő hetekben kiderül, hogy a bankok hogyan alkalmazkodnak az új szabályozásokhoz, és hogy milyen mértékben sikerül megóvni az ügyfeleket az újabb terhektől.