Idén 18. alkalommal működik a Magyar Vöröskereszt által szervezett Balatoni Elsősegélynyújtó Szolgálat, amely a magyar tenger partján fürdőzők biztonságát hivatott garantálni.
A júliusi tartós hőhullám különösen nehéz heteket hozott az önkéntesek számára, akik már csaknem 2000 esetet láttak el.
Szolgálat 13 településen, 19 strandon
A 2007 óta működő Balatoni Elsősegélynyújtó Szolgálat idén 13 település 19 strandján, strandonként két önkéntes bevonásával biztosítja a sebesülések és rosszullétek ellátását egészen augusztus 20-ig.
A program megvalósításában több mint 300 fiatal önkéntes vesz részt, akik közül sokan egészségügyi területen tanulnak és orvostanhallgatók lesznek.
Az elsősegélynyújtók feladatai
Az önkéntesek feladata a tóban vagy a parton történt sérülések, rosszullétek szakszerű ellátása. Nagyobb sérülés, betegség esetén mentőt hívnak és a beteg állapotát stabilizálják, szükség esetén újraélesztést kezdenek.
Kardos István, a Magyar Vöröskereszt főigazgatója elmondta, hogy az eddigi három turnus alatt már csaknem 2000 eset történt, ami kiemelkedően magas szám. Tavaly összesen 2368 esetben kellett elsősegélyt nyújtani a nyolc turnus alatt.
A leggyakoribb feladatok közé tartoznak a kagylók vagy kövek okozta vágások, horzsolások és rovarcsípések ellátása.
Az extrém meleg miatt gyakran kell foglalkozni napégéssel, hőkimerüléssel és napszúrással is. Az önkéntesek nem mennek be a vízbe, a parton teljesítenek szolgálatot.
Biztonságos fürdőzés tanácsai
A szervezet felhívja a figyelmet a biztonságos fürdőzésre. Fontos, hogy 11 és 16 óra között ne tartózkodjunk közvetlenül napsütésnek kitéve, bőségesen fogyasszunk folyadékot – lehetőleg vizet –, és fokozottan ügyeljünk a bőrünk megóvására fényvédő készítmények használatával.
Ha valaki émelygést, fejfájást, nyaki fájdalmat, zavartságot és gyengeséget tapasztal, valószínűleg napszúrást kapott. Ilyenkor az arc vöröses színű és az égett bőrhöz hasonlóan száraz tapintású.
Ha felismerjük a tüneteket, az érintett személyt azonnal árnyékos, hűvös helyre kell kísérni, hideg vízzel kínálni, majd hidegvizes borogatást, például átnedvesített zsebkendőt helyezni a csuklójára.
Súlyos esetben hőség miatti ájulás fordulhat elő, amelyet hirtelen fellépő láz, sápadtság és fokozott verejtékezés kísér. Ezt a jelenséget hőgutának hívjuk. Amennyiben ezeket a tüneteket észleljük valakin, azonnal hívni kell a 112-es segélyhívót.
Természetesen azokon a strandokon, ahol működik a Balatoni Elsősegélynyújtó Szolgálat, az önkéntesek készséggel állnak az emberek segítségére – hívta fel a figyelmet Kormos Ádám szakmai vezető.