A szavazóurnák reggel 6 órától este 7 óráig lesznek nyitva, hogy minden választópolgár leadhassa voksát.
Szavazhat minden olyan magyar és nem magyar állampolgár, aki legalább 18 éves és bejelentett lakóhelye vagy tartózkodási helye van Magyarországon. Budapesten a következő kérdésekről szavazhatunk:
- A kerület polgármesteréről,
- A kerület képviselő-testületének tagjairól,
- A fővárosi közgyűlés tagjairól,
- Budapest főpolgármesteréről,
- Nemzetiségi önkormányzati képviselőkről,
- Az Európai Parlamentbe (EP) küldendő magyar képviselőkről.
A fővároson kívüli településeken a helyi polgármester személyéről, a képviselő-testület összetételéről, a vármegyei közgyűlés tagjairól, valamint az EP-be küldendő magyar képviselőkről dönthetnek a választók.
A választási értesítőt nem kötelező magunkkal vinni, de gyorsítja a névjegyzékben való megtalálásunkat.
Mit kell magunkkal vinni a szavazásra?
A szavazásra magunkkal kell vinni:
- Egy azonosításra alkalmas fényképes igazolványt (személyi, útlevél vagy vezetői engedély),
- Lakcímkártyát.
Hogyan zajlik a szavazás?
A szavazás előtt a választópolgárnak igazolnia kell személyazonosságát és lakcímét vagy személyi azonosítóját. Érvényes személyi igazolvány, útlevél vagy vezetői engedély szükséges a szavazáshoz. Az EU más tagállamai által kiállított érvényes, fényképes személyi okmányok is elfogadhatók.
Az EP-választáson a választópolgárok Magyarország 147 külképviseletének egyikén is leadhatják szavazatukat, amennyiben május 31-én 16 óráig benyújtották a külképviseleti névjegyzékbe vételi kérelmüket. Ilyen esetben csak a személyazonosságot kell igazolni, a lakcímkártya bemutatása nem szükséges.
Szavazólapok és borítékok
A választópolgárok a következő színű szavazólapokat kapják:
- EP-szavazólap: kék
- Főpolgármesteri szavazólap: rózsaszín
- Polgármesteri szavazólap: sárga
- Vármegyei és fővárosi listás szavazólap: szürke
- Egyéni listás és egyéni választókerületi szavazólap: fehér
A nemzetiségi választás szavazólapjai zöld színűek, és zöld borítékba kell tenni őket, amelyet le kell ragasztani. Ha az EP- vagy önkormányzati választás fehér szavazólapjai zöld borítékba kerülnek, azokat nem veszik figyelembe az eredmények megállapításakor.
Szavazókörök és külképviseletek
A közös eljárásban megrendezett választások napján a választópolgárok reggel 6 és 19 óra között adhatják le szavazatukat Magyarország 10 119 szavazókörének valamelyikében. A nemzetiségi választópolgárok akár nyolc szavazólapot is kaphatnak, míg a megyei jogú városokban és egyéb településeken a választók legalább négy és legfeljebb hét szavazólapot kapnak.
Azok a választópolgárok, akik Magyarország külképviseletein vagy levélben szavaznak, illetve nem a tartózkodási helyükre kérték átjelentkezésüket, kizárólag az EP-választáson voksolhatnak, így ők egyetlen szavazólapot kapnak.
Eredmények Követése
A június 9-i választások részvételi adatai és eredményei a Választas.hu oldalon követhetők nyomon. Az előzetes eredményeket folyamatosan teszik közzé, de az adatátadás időpontja és a tényleges megjelenés között várhatóan 10-15 perc telik el.
Kérjük, hogy kövessék az Index választási mellékletét, ahol minden fontos információ megtalálható az önkormányzati és európai parlamenti választásokról, beleértve cikkeket, felméréseket, kisokost és jelölteket.
A voksolás napján friss részvételi adatokat és eredményeket térképekkel és mandátumokkal találhatnak, valamint szakértői elemzéseket is olvashatnak.