A magyarországi földgázszolgáltatással kapcsolatos problémák napirenden voltak a parlamentben, és a témával kapcsolatosan több érdekes kérdést vetettek fel.
A központi problémák között szerepel az, hogy miért nem csökken a lakossági földgáz ára Magyarországon, különösen, ha más országokban igen.
Emellett felvetődik az a kérdés is, hogy miért van az, hogy bár sok fogyasztó belefér a rezsicsökkentett sávba a gázfogyasztást illetően, a számlájukon mégis piaci áron számolják el a fogyasztás egy részét.
Az országgyűlésben a Mi Hazánk párt képviselője, Szabadi István, kiemelte, hogy tavaly februárban Orbán Viktor miniszterelnök még közel állt ahhoz, hogy megállapodjanak plusz egymilliárd köbméter gáz beszerzéséről Vlagyimir Putyin orosz elnökkel.
A képviselő arra kívánt választ kapni, miért vártak a gázbeszerzéssel a betárolási időszakig, amikor már magasak voltak az árak.
Továbbá, érdeklődött arról is, hogy a vételárat mi alapján határozták meg, és miért nem csökkentik a lakossági piaci árat a különleges földgázkészlet miatt.
A válaszra Koncz Zsófia, az Energiaügyi Minisztérium parlamenti államtitkára reagált. Elmondta, hogy tavaly még nem volt biztos, hogy minden európai országban elérhető lesz a gáz.
Kiemelte a kormány számára fontosnak számító rezsicsökkentés fenntartását, és megjegyezte, hogy a jelenlegi világpiaci helyzetben az ország rendkívüli előnyt élvez, hiszen a tárolók 98 százalékos töltöttségen állnak.
Ezzel biztosítva van a gáz elengedése még egy kemény tél esetén is, ami a magyar családok számára kiemelten fontos – tette hozzá.