Azoknak, akik Magyarországon fával szeretnének fűteni, szembesülniük kell azokkal a változásokkal, amelyek az idei fűtési szezonra vonatkoznak.
A korábban elérhető kedvezményes hatósági tarifa megszűnt, ami több családot nehéz helyzetbe hoz. Ezt a változást a Miniszterelnökséget vezető Gulyás Gergely erősítette meg, és bár a kedvezményes hatósági tarifa gyors kivezetése mellett döntöttek, a szociális tűzifaprogram nem bővült, noha a tűzifa ára kétszer annyira emelkedett az elmúlt két évben.
A szociális tűzifaprogram a 5 ezer lakosnál kisebb települések számára elérhető, ahol az önkormányzatoknak kell pályázniuk a támogatásért. Ezen a programon keresztül legfeljebb 2 köbméter keményfát és 3 köbméter lágy lombos tűzifát oszthatnak ki ingyen a rászoruló családoknak.
Ellenben a hatósági áras tűzifa bárki számára elérhető volt, függetlenül a rászorultságtól. Ezt a kedvezményes árat tavaly szeptember és 2023 április között alkalmazta a kormány az állami erdészeti társaságok által forgalmazott tűzifára.
Azonban a programhoz nem álltak rendelkezésre elegendő erdész, fakitermelő, és fuvarozó, ami miatt sokan, akik tavaly rendelték meg és kifizették a fát, még idén tavasszal sem kapták meg. Ráadásul a hatósági ár nem tartalmazta a fa kiszállításának és darabolásának költségeit sem.
Az Agrárminisztérium szerint a hatósági áras program alatt több mint 1,253,000 köbméter tűzifára fizettek be az állampolgárok, ami több mint 170,000 háztartást érint. Azonban a program keretösszege 2018 óta nem emelkedett, még akkor sem, amikor a hazai infláció hatása a tűzifa árát is érintette.
Ennek eredményeként kevesebb tüzelőanyag jut egy-egy háztartásnak, vagy sokaknak egyáltalán nincs lehetőségük a tűzifát igénybe venni. Ennek környezetvédelmi következményei is lehetnek, mivel a családok kénytelenek lehetnek bármit elégetni, amit csak kézükhöz kapnak, ami növelheti a légszennyezés kockázatát.