Egy apró fűszernövény képes lehet arra, hogy megszüntesse az állandó puffadást és a kellemetlen alhasi görcsöket. Ráadásul hasznos vitaminforrás is!
A római kömény névre hallgató növényt gyakran összekeverik más fűszerekkel, például a köménymaggal vagy édesköménnyel. Míg a hagyományos kömény a kontinensünkön ismert és kedvelt, addig a római változat, más néven fehérkömény vagy borsoskömény, globális szinten terjedt el, és az indiai, dél-amerikai, kínai, afrikai, török és görög konyha kedvenc fűszereként tartják számon.
A római kömény egyedi ízvilága, amely kissé markánsabb és gazdagabb ízű, miatt sokféle kulináris alkalmazásra talál. Emellett gyógyító tulajdonságokkal is rendelkezik.
Ne keverd össze más köményfajtákkal! Bár a római kömény külsőleg hasonlít az európai köménymagra, az íze markánsabb és csípősebb. A római kömény magja a megszárított termése, és fokozza az étvágyat, serkenti az anyagcserét, valamint növeli az epe- és gyomorsavtermelést.
Fogyás és vitaminforrás A római kömény rendkívül gazdag kalciumban, vasban, B- és E-vitaminban, cinkben és magnéziumban, emellett magas az emésztést segítő illóolaj-tartalma. Segít felgyorsítani az anyagcserét és serkenti a zsírégetést, így ideális kiegészítője lehet egy fogyókúrának. Ajánlott reggelente egy hónapon keresztül, éhgyomorra elfogyasztani egy teáskanál őrölt római köményt. Fontos azonban, hogy ne hosszabbítsd meg a kúrát.
Vasforrás A római kömény magas vas tartalmával segíthet pótolni a szervezet vasigényét. Egy teáskanál római kömény napi fogyasztása negyedét fedezi egy felnőtt ember vasbevitelének. Ennek köszönhetően jótékony hatással lehet például vashiányos vérszegénységben szenvedők szervezetére.
Emésztési problémák ellen A római kömény segíthet enyhíteni a hasfájást és puffadást, valamint nyugtatni a gyomrot. Kiváló választás lehet emésztési zavarok, görcsök és székrekedés esetén. Egy bögre őrölt római köményből készült tea, amit esténként fogyasztasz el, segíthet a panaszok enyhítésében.
Számos kutatás alanya A római kömény, bár Európában kevésbé ismert, a tudomány számos kutatásának középpontjába került. Kiderült, hogy a rendszeresen római köményt fogyasztók magas vércukorszintjük csökkenését tapasztalhatták. Laboratóriumi kísérletek során rámutattak a római kömény előnyeire a cukorbetegségben szenvedők esetében is, valamint a vércukorszint ingadozásának enyhítésére is alkalmasnak találták.
Ellenszer a Candida gomba ellen A római köményből nyert illóolajnak baktérium- és gombaellenes hatása is van. A Candida albicans gomba ellen különösen hatásos. Az illóolajból készült dörzsölőszereket kötőszöveti és ízületi gyulladások enyhítésére is használják.
Otthoni elkészítés Ha római köményteát készítenél, minden csésze teához adj hozzá 1-2 teáskanál őrölt vagy egész római köményt. Forrázd le a teát, majd hagyd állni körülbelül 10 percig, mielőtt leszűrnéd. Egyesek hozzáadnak egy csipet édesköményt is a jobb hatás érdekében. Fontos megjegyezni, hogy a római köményt csak kúraszerűen szabad alkalmazni, mivel hosszú távú és túlzott fogyasztása a máj és a vesék károsodását okozhatja.