Az Európai Unió tervei szerint a közlekedésbiztonság növelése érdekében az idősebb sofőrök esetében is változtatni kívánnak a jogosítvány megszerzésének és megtartásának szabályain.
Ezen változtatások közé tartozik az ötévente kötelező alkalmassági vizsgálat bevezetése a 70 év felettiek számára. Az ADAC, a német autóklub, úgy véli, hogy az európai uniós tervezet helytelen, mivel az idősebb vezetők nem okoznak több közlekedési balesetet, mint a fiatalabbak.
Az ADAC álláspontja szerint a tervezet nem veszi figyelembe a valóságot, mivel az idősebb sofőrökre jellemzőbb a helyzethez igazodó vezetési stílus és előrelátó közlekedés. A statisztikai adatok azt mutatják, hogy az idősebb vezetők nem okoznak több balesetet a többi korosztályhoz képest. Az idősebb vezetők közlekedési rutinjuk révén általában körültekintőbben és óvatosabban közlekednek, kerülik a kockázatos manővereket.
Emellett a tervezetnek nincs kidolgozva, hogy az alkalmassági vizsgálatokat miként hajtanák végre, és mi lenne a konkrét eljárás. Az ADAC úgy véli, hogy a pozitív alkalmassági vizsgálatok után az idősebb vezetők túlbecsülhetik saját képességeiket, és veszélyes helyzetekbe kerülhetnek.
Az ADAC továbbá hangsúlyozta, hogy az önkéntes elemek, például vezetéstechnikai tréningek, hatékonyan hozzájárulhatnak a közlekedési biztonság növeléséhez és a vezetők képességeinek megőrzéséhez.
Volker Wissing német közlekedési miniszter szintén kételkedik az új tervezet elfogadhatóságában. A statisztikák alapján a 70 év felettiek nem okoznak több közlekedési balesetet, és kétséges, hogy szükség van-e további követelmények bevezetésére az idősebb vezetőkkel szemben. A Német Közlekedésbiztonsági Tanács is elutasítja az idősek vezetési alkalmasságának kötelező ellenőrzését.
Magyarországon már jelenleg is szigorúbb rendszabályok vonatkoznak az idősebb sofőrökre. Az idősebb vezetőknek 60 év felett gyakrabban kell orvoshoz járniuk, hogy ellenőrizzék vezetésre való alkalmasságukat. Az orvosi vizsgálatokon a látást, a vérnyomást és alvási zavarokat is figyelembe veszik, és az eredmények alapján határozzák meg, meddig maradhat érvényes a jogosítvány.
Az tervezett uniós változások hatására a jövőben további követelmények is bevezethetők az idősebb vezetőkkel szemben. Az ügy részletes vizsgálata még várat magára, és a szakemberek hangsúlyozzák az önkritikus hozzáállás és a folyamatos képzés fontosságát a közlekedési biztonság megőrzése érdekében.