2024-től Magyarországon jelentős változások várhatók a minimálbérrel kapcsolatban. Az őszi bértárgyalások során felmerült az a lehetőség, hogy a jelenlegi minimálbért és a garantált bérminimumot összevonják.
A garantált bérminimum az a minimális összeg, amit egy munkáltatónak legalább meg kell fizetnie a dolgozójának.
Ha ezt az összevonást elfogadják és bevezetik, akkor a legkisebb bér összege 30-35 százalékkal emelkedhet. Ez azt jelenti, hogy azok a munkavállalók, akik a minimálbért vagy a garantált bérminimumot kapják, magasabb fizetést kaphatnak a jövőben. Ez a változás pozitív hatással lehet a legalacsonyabb keresetű munkavállalók anyagi helyzetére, és segíthet a minimálbérrel kapcsolatos esetleges szegénységcsökkentésben.
Jövőre jelentős emelkedés várható a minimálbér összegében Magyarországon, ha megvalósul a hazai minimálbér-rendszer reformja. A reform azt célozza, hogy egyetlen kötelező legkisebb bérrel helyettesítse a jelenleg két különböző minimálbér rendszert. A javaslatot a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma (VKF) is napirendre tűzte.
A javaslat értelmében a középfokú végzettséghez kötött garantált bérminimum megszűnne, és az új minimálbér összege a jelenlegi garantált bérminimum összegének vagy az inflációval emelt összeg lenne. Ez a változás azt jelentené, hogy a minimálbért jövőre több mint harmadával emelkedne, ami pozitív hatással lehet a legalacsonyabb keresetű munkavállalók jövedelmére. A szakszervezetek, a munkáltatói érdekképviseletek és a kormány az őszi bértárgyalások során fogja megvitatni ezt a javaslatot.
- Jelenleg a minimálbér összege 232 ezer forint Magyarországon.
- A javasolt reform értelmében a minimálbér összege a jelenlegi 232 ezer forintról legalább 296 400 forintra emelkedne, ami a jelenlegi garantált bérminimum összege.
- Azonban azért, hogy azok a munkavállalók, akik a minimálbért kapják, ne járjanak rosszul, az összeg további emelkedést kapna januártól, legalább 5,5 százalékkal, így megőrizve a reálértékét.
- A minimálbér összege így 2024-ben egy lépcsőben 34,8 százalékkal emelkedne, elérve a 312 700 forintot.
Ezek az intézkedések azt célozzák, hogy a legalacsonyabb keresetű munkavállalók számára javuljon a jövedelmi helyzetük. A reform lehetővé teszi a minimálbér és a garantált bérminimum közötti különbség megszüntetését, és a minimálbér emelését a garantált bérminimum szintjére.
Az érdekképviseletek és a kormány támogatják a minimálbér reformját, de az érdemi egyeztetések még nem zajlottak le. Az intézkedés végrehajtása előtt további tárgyalások és részletek kidolgozása várható.