A magyar kormány olyan reformot tervez, amely lehetőséget ad minden lakossági áramfogyasztónak, hogy dinamikus árképzés alapján vásárolhassa meg az áramot évi 2523 kWh (a rezsivédett árú éves fogyasztás feletti mennyiség) esetén.
A Portfolio észrevette ezt az uniós helyreállítási terv új dokumentumában. Bár erről még nem esett szó a hazai kormányzati szinten, az Európai Bizottság felé elkészített anyag a rezsicsökkentési rendszer átalakításáról szól, amit most társadalmi egyeztetésre tettek közzé.
A Magyarország Helyreállítási és Ellenállóképességi Tervének az orosz fosszilis energiahordozókról való leszakadását elősegítő REPowerEU fejezetét a kormány most közzétette társadalmi egyeztetésre. Ez a fejezet összesen 14 reformot és 14 beruházást tartalmaz, amelyek segítségével tervezi az összesen mintegy 2600 milliárd forintnyi forrás felhasználását, ha a finanszírozás megtörténik.
Orbán Viktor miniszterelnök korábbi, tusnádfürdői előadása után a kérdezz-felelek szakaszban arról beszélt, hogy az új anyag célja az energiahordozók váltása és az energiafüggetlenség erősítése.
A 67 oldalas dokumentum kilencedik reformintézkedése a dinamikus árképzés jogi kereteinek kialakítását célozza meg, és ennek megvalósítását 2025 közepéig tervezi. A reformintézkedés egyértelműen meghatározza a várható eredményt:
Azok a felhasználók (végfelhasználók), akik intelligens fogyasztásmérővel rendelkeznek, önkéntes alapon dinamikus villamosenergia áras szerződést köthetnek. Elsősorban a lehetséges árelőnyök kihasználása okán számíthatunk az egyetemes szolgáltatás keretében villamos energiát vásárló fogyasztók önkéntes átállására a dinamikus árképzésre. (Ennek a reformnak azonban nem a villamosenergia-megtakarítás a fő célja.)
A háztartások továbbra is évente 2523 kWh fogyasztásig jogosultak lennének a rezsivédett áramtarifára. Amennyiben azonban ezen mennyiséget meghaladnák, lehetőségük nyílna a dinamikusan változó árak mellett az áram vásárlására, amelynek segítségével költségeket takaríthatnának meg.
A jelenlegi helyzet alapján, ahol az A1-es díjszabás szerint a rezsivédett ár 36 Ft/kWh, és felette 70,1 forint, az éves 2523 kWh fölötti fogyasztásért majdnem kétszer annyiért kellene fizetni. A tervezett változtatás viszont valószínűleg ezt a helyzetet változtatná meg.
Azonban a dinamikus árazással ezt a jelentős áremelkedést remélhetőleg el lehetne kerülni, konkrétabban azt lehetne jócskán mérsékelni. Ezt az eredményt akár elérhetné az adott “nagyfogyasztó” háztartás, ha fogyasztását például intelligens otthonvezérlő rendszerekkel szabályozná (például mikor indítja a mosógépet, a klímát, vagy mikor kezdi meg az elektromos autó töltését a hálózatról).
Az említett átalakítási terv a friss országspecifikus ajánlások nyomán született meg, amelyeket az Európai Bizottság a tagállamoknak címzett.