A jelenlegi KRESZ-rendelet szerint a körforgalom egyfajta irányított forgalmú kereszteződésnek számít.
Általában olyan forgalmas és potenciálisan veszélyes helyeken létesítik, ahol a járművek mozgását lassítani kell, ugyanakkor lehetővé teszik a közlekedő járművek viszonylag zavartalan haladását.
A körforgalom lényeges szerepet játszik a forgalom szabályozásában, és szigorú, világos korlátozások vonatkoznak rá a behajtás pillanatától az elsőbbségadási kötelezettségen keresztül egészen a megállás tilalmáig. A közlekedőknek kötelezően meg kell ismerniük és betartaniuk a körforgalomban való közlekedés szabályait.
A körforgalomban való közlekedés előírásai azzal a céllal születtek, hogy az adott útkereszteződésen történő áthaladás gördülékenyebbé és ugyanakkor biztonságosabbá váljon. A körforgalom lehet egy- vagy többsávos, és egyre több helyen találhatóak turbókörforgalmak, melyekre különféle szabályozások vonatkoznak, melyeket egyértelműen táblákkal jelölnek.
Az utak forgalmi szabályzata (KRESZ) egyértelműen kijelenti, hogy a körforgalomban tilos a megfordulás és a tolatás. Emellett, kivéve a forgalmi és műszaki okokat, tilos a megállás és a várakozás is. Bár az útkereszteződésekben az előzés tiltott, a körforgalomban elméletileg lehetőség van előzésre, ha a feltételek adottak.
Fontos tudni, hogy a villamosnak mind a belépő, mind a kilépő ponton elsőbbséget kell adni az áthaladásra más járművekkel szemben. Bár Budapesten ez ritkán előfordul, néhány nagyvárosban, például Szegeden és Miskolcon, megtalálható ez a forgalmi rend.
A körforgalomba való behajtás során nem szükséges használni az irányjelzést, azonban az útról letérő vagy többsávos úton sávváltást végző járműveknek kötelező időben és a manőver befejezéséig folyamatosan jelezniük. A körforgalomban közlekedő járművek az újonnan behajtókkal szemben élveznek elsőbbséget.
Magyarországon a jogszabály előírja, hogy a körforgalom bejáratainál kihelyezett elsőbbségadás kötelező tábla segítségével is jelezni kell ezt a szabályt. Érdekesség, hogy más európai országokban létezik olyan körforgalom is, amely a jobbkéz-szabály elvét alkalmazza.
Amennyiben a körforgalomban két vagy több forgalmi sáv áll rendelkezésre, a behajtás és a helyes áthaladás a besorolási rendet jelző táblák és az útburkolati jelek alapján történik. Ha az első kijáratot célozzuk meg, akkor a jobb oldali sávba kell behajtanunk – természetesen megfelelő körülmények esetén folytathatjuk utunkat a külső sávon.
Érdemes megjegyezni, hogy többsávos körforgalmi útnál a külső sávban közlekedő járművek élvezik az elsőbbséget. A belső sávban közlekedőknek pedig irányjelző használatával kell kijelölt sorrendben a külső sávba sorolniuk magukat, amikor körforgalmi útról való kijáratot választanak. Ezzel megakadályozzák a közvetlenül a belső sávból való kilépést, ami szabályellenes és balesetveszélyes lehetne.