Válasz érkezett a kormánytól a Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsának (Nyuszet) elnökének nyílt levelére.
A kormány joga eldönteni, hogy november előtt kiegészíti-e nyugdíjakat, az emelés módszerének pontosítására tett javaslat pedig nem indokolt
– szól a válasz.
A Népszava cikke szerint Varga azt írta még, hogy a nyugdíjakat a korábbi éveknél magasabb mértékben – tavaly 14, idén pedig 15 százalékkal – emelte a kormány. Ha az évközi adatok alapján a becsültnél magasabb lesz az éves infláció, a törvény szerint novemberben lesz nyugdíjkorrekció. De azon dolgoznak egyébként – ahogy azt a kormányzati oldalról folyamatosan hallani lehet –, hogy év végére egy számjegyű legyen az infláció.
Juhász szerint a gond az, hogy a törvény novemberi korrekciót ír elő becsült adatok alapján, de nincs következménye, ha a becslés nem jó. Ráadásul a nyugdíjasszervezeteket tömörítő tanács elnöke szerint a novemberi emelés nem tudja megvédeni a nyugdíjasokat az infláció évközbeni hatásaitól. Amint fogalmazott, az év végi kiegészítésből májusban nem lehet kiflit, tejet venni.
Azt mondta, a novemberi kiegészítő nyugdíjemelés akkor nem marad el, ha a a szeptemberi előrejelzés azt mondja, hogy január-augusztus hónapok alapján 15 százalék feletti lesz az éves infláció. A kormányzat viszont folyamatosan gyorsuló ütemben csökkenő inflációról kommunikál, ami arra is utalhat, hogy ha szeptemberben ez a szám 15 százalékot mutatna, elmaradna a novemberi nyugdíjemelés. Ennek komoly politikai kockázata lenne, ezért vélhetően 1,5, legfeljebb 3 százalékos kiegészítő nyugdíjemelésről dönthetnek majd.
Másfél százalékos emeléssel 211.120 forintra nőne novemberben az átlagos nyugdíj, és novemberben így 31.200 forintot kapnának a nyugdíjasok a januárig visszamenő emelés miatt. 3 százalékos emelés esetén – ami havi 6.240 forintot jelent – 214.240 forintra nőne az átlagnyugdíj, és novemberben átlagosan plusz 62.400 forintot kapnának az ellátottak.