A nyári időszakban különösen oda kell figyelnünk a kullancsok jelentette veszélyekre. Ha már megtörtént a probléma, nem árt, ha tudjuk hogyan lehet biztonságosan eltávolítani a kullancsot. Fontos tudatában lenni, hogy mik jeleznek az eltávolítás sikertelenségével kapcsolatban.
Köztudott, hogy a kullancsok különböző kórokozókat hordozhatnak, fertőzéseket terjeszthetnek. Emiatt nagyon fontos az élősködők azonnali eltávolítása.
Hogyan távolítsuk el a kullancsot?
Egy steril csipeszre van szükség, ha nem vagyunk meggyőződve a tisztaságát illetően, akkor töröljük át fertőtlenítővel. Amennyiben lehetőségünk van rá, viseljünk gumikesztyűt.
Fontos, hogy határozottan ragadjuk meg a fejénél a kullancsot, a bőrhöz közel. Igyekezzünk, hogy ne nyomjuk össze, majd kezdjük ez lassan húzni a bőrre merőlegesen.
Lehetséges, hogy a kullancs szájszerve a bőrben marad, ezért ajánlott az eltávolítást követően nagyítóval is megnéznünk.
Amennyiben bennmaradt a szájszerv, fertőtlenítsük le újra a területet és próbáljuk meg ismét kihúzni.
Ha nem tudjuk eltávolítani, akkor mindenképpen keressünk fel egy orvost, annak elkerülése érdekében, hogy valamilyen bőrfertőzést kapjunk.
Ha sikeres volt az eltávolítás, a szakértők azt javasolják, fertőtlenítsük le a területet, a kivett kullancsot pedig orvosi alkohollal teli üvegbe helyezzük bele.
Ha tüneteket tapasztalunk magunkon, akkor az orvos megvizsgálva a kullancsot meg tudja állapítani, hogy milyen kórokozó okozta a fertőzést.
Jelek, amelyek fertőzésre utalnak:
A fáradtság, izomfájdalom, izületi duzzanatok, láz, hányinger jelentkezése fertőzésre enged következtetni.