A csütörtöki kormányülés után, és Orbán Viktor csütörtök délutáni villámbejelentését követően péntek reggel jönnek a részletek.
Péntek reggel 9:30-tól 11:30-ig tart Kormányinfót Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszer és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő. Minden bizonnyal a csütörtöki kormányülés főbb döntéseinek részleteit ismerhetjük meg.
Ezek elsősorban az árstopokkal lesznek kapcsolatosak, valamint a kamatstop intézkedéssel, azok után, hogy csütörtök délután Orbán Viktor bejelentette, hogy ezek az intézkedések meghosszabbodnak.
Brüsszel felszólító levelet küldött, hogy szüntesse meg a kormány az üzemanyagok eltérő árazását, de a jelenlegi helyzetben több érv szól a piaci beavatkozás mellett. Gulyás szerint az, hogy csak magyar rendszámú járművek tankolhatnak a 480 forintos literenkénti áron, nem sérti a versenyt, mert a fuvarozók piaci áron tankolhatnak, és volt már precedens hasonló megoldásra 2006-ban az olaszországi Friuliban, és az olasz kormány azt a pert megnyerte az Európai Bíróságon.
Jövő pénteken lesz uniós csúcstalálkozót tartanak és a magyar kormány álláspontja az, hogy csak olyan szankciókat hajlandó támogatni, amelyek nem fájnak jobban Magyarországnak és az EU-nak, mint annak, akit szankcionálni akarunk. A miniszter úgy véli, már az eddig szankciók is súlyosan érintették az EU gazdaságát, de a magyar kormány továbbra is tartja magát a kormány ahhoz, hogy az újabb szankciók az energetikát ne érintsék, és egy gázembargó esetén a teljes európai gazdaság veszélybe kerülne.
A globális minimumadó bevezetését a kormány nem támogatja, márpedig a döntéshez teljes egyetértés kell. Gulyás szerint korábban azért álltunk a javaslat mellett, mert csak a nagy, globális cégek adóztatásáról volt csak szó, most pedig éppen ők kerülnének ki a hatálya alól, viszont az összes többi, termelő vállalkozást terhelné. Itthon a teljes adóterhelés 7,5 százalék, a minimumadó tervezett mértéke pedig 15 százalék.
Újságírói kérdések
Abban az ügyben, hogy az extraprofitadót egyes vállalatok (például a Ryanair) áthárítják a fogyasztókra, fogyasztóvédelmi eljárás indult, és vizsgálják, ezek a vállalatok milyen módon próbálják beépíteni a terhet az árakba. Gulyás Gergely szokatlannak tartja a kocsmai stílust, ahogy a légitársaság kommunikál a magyar kormánnyal.
Arra a kérdésre, hogy milyen eszköze van a kormánynak arra, hogy a Ryanairt rávegye, hogy ne terhelje rá az utasokra a 10 eurós új díjat, azt válaszolta a miniszter, hogy a Ryanair érvelése hibás, mert nem ők az adó alanyai, ezért az ő ÁSZF-ük, amely szerint átháríthatók az utasokra az új adók, erre nem vonatkozik. A fogyasztóvédelmi vizsgálat után derül ki, hogy bírságolható meg a cég.
Gulyás Gergely is csatlakozott Navracsics Tiborhoz, és elmondta, a kormány konkrét megoldásokkal állt elő, hogy az Európai Bizottság elfogadja a magyar helyreállítási tervet. Vállaljuk, hogy az egyszereplős közbeszerzéseket 15 százalék alá visszük és egyéb korrekciókra is hajlandó a kormány, ezért remélik, az év végégig megérkezik az uniós forrás.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter cáfolta azokat a sajtóban megjelent értesüléseket, miszerint nem lesznek plusz források a humánszféra (egészségügy, pedagógusok) béremeléseire. Hozzátette, az uniós helyreállítási alapból éppen lenne pénz erre is, és Gulyás szerint a hazai ellenzék most éppen azért lobbizik, hogy ne érkezzenek meg Magyarországra ez az összeg. Azt viszont elismerte, hogy azt nem látni, hazai forrásból lenne-e erre a béremelésre pénz, mert a jelenlegi világgazdasági környezet nehéz és bizonytalan. A miniszter cáfolta és álhírnek nevezte azt a sajtóban napvilágot látott információt is, hogy a kormányhivatalokban és az állami szférában nagy leépítés következne a bürokráciacsökkentés jegyében.
Arra a kérdésre, hogy egy napra teszik az európai parlamenti választást és az önkormányzati választást, Gulyás azt felelte: ő személyesen támogatná az elképzelést, de úgy, hogy ez ne járjon együtt az önkormányzati tisztségviselők mandátumának rövidítésével. A miniszter szerint praktikus a két választás együttes megtartása, és még az ellenzéknek is olcsóbb egy közös kampány, ahogy az ország is spórolna vele. A közvetlen főpolgármester-választás esetleges megszüntetésére vonatkozó kérdésre Gulyás azt mondta: sokszor meggyanúsították már őket ezzel, de jelenleg nincs tervben ilyen javaslat. A kormány továbbra sem támogatja a dugódíjat, mert úgy véli, nem kell ellehetetleníteni azokat, akik autóval járnak.
A kormány tárgyalni fog az önkormányzatokkal arról, hogy valamilyen kompenzációt kapjanak azért, mert rájuk nem fog már vonatkozni a rezsicsökkentés. Gulyás érdekesnek tartja, hogy az ellenzék korábban nem támogatta a rezsicsökkentést, most pedig a baloldali polgármesterek tiltakoznak a megszüntetése ellen. Egy kis önkormányzatnál majd nagyobb eséllyel adnak támogatást, mint egy nagy adóerejű településnél.
A pedagógusok béremeléséről a politikus azt mondta, uniós forrásokból háromszor 10 százalékot tudnak emelni 2024-ig, és a pedagógusok követelései jogosak, de efeletti emeléshez hazai források kellenének.
A majomhimlő esetében a járványügyi kockázatok ugyan mérsékeltek, de a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) figyelemmel kíséri a járvány alakulását.
Arra a kérdésre, pontosan meddig lehet fenntartani az üzemanyagárstopot, Gulyás azt felelete, hogy a kormány az ésszerű világpiaci árszintet tartotta irányadónak és egyelőre a most megadott határidők a mérvadóak az árstopnál. Ha Magyarország is bekerült volna az olajembargóba, akkor a benzinárstop nem lett volna fenntartható, de így az.
Gulyás Gergely közölte, hogy ugyan még nincsenek konkrétumok, de a céljuk továbbra is az, hogy a nagy cégek vezetői ne katázhassanak a magas fizetésükkel, viszont a kis cégeknek, kisvállalkozóknak erre továbbra is legyen lehetőségük. A kisvállalkozások esetében azt tervezik, hogy felemelik a felső határt havi 1,5 millió forint, amivel a küszöb évi 18 millió forintra emelkedne. A szabályozás január 1-től újul meg.
Gulyás Gergely mindenkinek azt javasolja, forduljon a fogyasztóvédelemhez, ha a Ryanair különadót vetett ki a megvásárolt repülőjegyére. De az ő tapasztalatuk az, hogy csak kevés iparági szereplő próbálja áthárítani a fogyasztókra az új adókat.
Gulyás Gergely szerint életidegen az unió oroszokkal szembeni szankciós politika, és a globális minimumadó ötlete is, szerinte ezek a tervek nincsenek végiggondolva, és nincsenek értelmes viták sem a kérdésben Brüsszelben.
Arra a felvetésre, hogy lehet-e üzemanyaghiány Magyarországon, a miniszter azt válaszolta hogy ugyan az ellátási láncok biztonsága most csekélyebb mint korábban, ezért némi veszély is van, de egyelőre nem reális, hogy üzemanyaghiány lenne, és a tárolókban is több hónapra elegendő tartalékunk van.