Kedd éjszaka találták meg annak a búvárnak a holttestét, aki vasárnap tűnt el a Jósvafőnél található Kossuth-barlangban. A kutató munkát végző búvár holttestét végül az egyik kollégája, legjobb barátja találta meg. A tragikus sorsú búvár felesége is a helyszínen tartózkodott, s a kisfia is gyászolja Mede Mártont.
Bár tapasztalt búvárról volt szó, mindenki tudta, sokáig nem lehet oxigén nélkül kibírni. A kellő konzultációt követően nagyon gyorsan ötven búvár – természetesen váltásban – a társuk keresésére indult. A barlangban víz alatti és légteres szakaszok váltják egymást, Márton társai pedig abban reménykedtek, hogy eltűnt bajtársuknak sikerült egy légrésbe érnie.
Tudták, hogy minden perc számít, hiszen a légzőpalack csak korlátozott időre biztosítja az oxigént. Hogy mennyire, az többek között a vízmélységen múlik, hiszen például 10 méteren már normál állapotban is dupla annyi levegőre van szükség, mint szárazföldön. A szükségletet ezen kívül jócskán megnöveli, ha a búvár komoly fizikai munkát végez, vagy pánikba esik, ezáltal felgyorsul a légzése. A Márton keresésében részt vevők mindezek ismeretében vállalták a feladatot, jóllehet a reflektorok mellett is igen rossz látási viszonyok között kellett dolgozniuk – írta a Bors.
– Marci holttestét végül egy barátja találta meg. Nem csak kitapogatta vagy műszerek segítségével akadt rá, látta is őt. Most – érthetően – nagyon rossz lelkiállapotban van. A balesetet a födémrész beomlása okozta, a társunk nem tudott kijönni – mesélte a Borsnak Nagy Gábor barlangi oktató, aki Márton keresésében nem vett részt, de jól ismeri a Kossuth-barlangot. Elmesélte a lapnak, hogy ez az egyik legveszélyesebb terület Magyarországon. Bebizonyosodott, hogy a tragédiát agyagomlás okozta, amit akár a búvár által kilélegzett levegő által vert buborékok is okozhattak.
– A szóban forgó területen igen szűkek a járatok, egy 90 kilónál testesebb búvárnak nem is ajánlott lemennie, mert könnyen beszorulhat. Az úszás mellett kizárólag kúszva és mászva lehet ott közlekedni a víz alatt. Ehhez a hivatáshoz kétségkívül szükség van némi megszállottságra. Ez Mártonban megvolt. Feltehetik a kérdést, vajon mi értelme van újabb és újabb földalatti járatokat felfedezni és feltárni, de erre hasonló a válaszunk, mint amit a hegymászók szoktak felelni, ha valaki azt firtatja, hogy miért óhajtják meghódítani a hegycsúcsot. Mert ott van, illetve jó érzés kideríteni, hogy ott van – magyarázta Nagy.
Korábban már történt halálos baleset a Kossuth-barlangban. Két évtizede egy amatőr merészkedett le a földalatti üregbe. Hiába bízott a képességeiben, végül csak a holttestét tudták a felszínre hozni.
Szabadidejében, kutatómunka során végzett merülés közben a jósvafői Kossuth-barlangban, baleset következtében életét vesztette a 42 éves Mede Márton tűzoltó főtőrzsőrmester, a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság tűzoltóbúvára.
Mede Márton tűzoltó főtörzsőrmester 2008. május 16-án került a Fővárosi Tűzoltó-parancsnokság Speciális Mentési Parancsnokság állományába búvárként, de beosztott tűzoltói feladatokat is ellátott. Számos nagy tűz-, illetve káreset felszámolásában bizonyította bátorságát, rátermettségét. Szakmáját kiválóan ismerte, az egyik legtapasztaltabb búvár volt az állományban – írja oldalán a katasztrófavédelem.
Szabadidejében barlangi kutató búvárként is dolgozott, e területen is nagy gyakorlatot szerzett. Többször vett részt külföldi kutatóexpedíciókban, szakértők szerint hazánkban mindössze hat-nyolc búvár rendelkezik az övéhez hasonló tudással és tapasztalattal a barlangi kutató-búvár szakmában.
Képzett, magabiztos, aktív közösségi életet élő, jó kedélyű, igazi kolléga volt. Munkáját mindenkor nagy hivatástudattal és szorgalommal, a tűzoltóság iránti lojalitással végezte. Szolgálati évei alatt megszerzett tapasztalatával segítette az újonnan felszerelő búvárok beilleszkedését, nagyban hozzájárulva szakmai fejlődésükhöz. Szolgálaton kívül is lehetett rá számítani. Példamutató munkájával, segítőkészségével sokak tiszteletét, barátságát vívta ki.
Kiemelkedő munkája elismeréseként több alkalommal részesült elismerésben. A Tájékozódási Búvárúszó Európa-bajnokságon 2014-ben bronzérmet szerzett hazánknak, a Hableány kirándulóhajó katasztrófája utáni kutatásban és mentésben végzett munkájáért a Rendkívüli Helytállásért Érdemjel ezüst fokozatával tüntették ki.
Mede Márton tűzoltó főtörzsőrmestert az FKI igazgatója a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság saját halottjának nyilvánította.
A mi hősünk. Küzdött. Nem adta fel. Csak egy megoldás létezett számára, az, hogy kijut, az, hogy túléli. Az utolsó lélegzetvételig. Így érdemes élni, csakis így. Isten veled, Márton!
– olvasható a katasztrófavédelem Facebook-oldalán.