A szomszédban háború zajlik, ennek hatását a Sberbank egykori magyar ügyfelei már a saját bőrükön is megtapasztalhatták.
Fontos:
Megszűnnek a járványügyi korlátozások, a maszkviselési kötelezettség is!
Tegnap kormányülés volt, mely után Orbán Viktor miniszterelnök bejelentette, hogy Magyarország továbbra sem akar részt venni a háborúban és fegyvereket sem enged át területén, mindazonáltal a magyar-ukrán határon a Honvédség eddigi legnagyobb humanitárius akciója zajlik: az Ukrajnából érkező menekültáradat kezelése.
A Kormányinfón elhangzott, hogy Orbán Viktor is a határon van. gulyás Gergely elmondta, hogy fontos az, hogy Magyarország ne keveredjen bele a háborúba. Nem engedünk át fegyvereket sem Magyarország területén, épp a kárpátaljai magyarok és Magyarország érdekében. Fontos viszont a humanitárius segítségnyújtás, a határátkelők nyitva vannak, minden, Ukrajnából érkezőnek segítséget nyújt Magyarország.
A rendőrség, az idegenrendészet és a Katasztrófavédelem felkészült a megnövekedett feladatokra. a beléptetést a rendőrség végzi. Tegnapi adatok szerint eddig 120 ezer ember jött át a határon a háború kitörése óta.
Koordinációs tanács irányítja a segítségnyújtást, rengeteg segélyszervezet vesz részt a munkában, mindenki segítségét köszöni a kormány, amely maga 1 milliárd 350 millió forintos támogatást nyújt ezeknek a szervezeteknek.
Beregsuránynál, Tiszabecsnél, Záhonynál, Barabásnál és Lónyánál hat segítségpontot nyitottak meg, az együttműködés a jótékonysági szervezetek, hatóságok, önkormányzatok és kormányhivatalok között nagyon jó.
Vannak, akik csak átutaznak Magyarországon, egy másik csoport, akik magyarok és nálunk vannak rokonaik és barátaink, az ő esetükben nem kell feltétlenül szállást keresni, de vannak olyanok, akik itt próbálják meg átvészelni a háborút, de nincsenek itt rokonaik. Magyarország álláspontja, hogy az első biztonságos országban kell a menekülteket ellátni, ez volt a délszláv háború esetén is, mikor több tízezer menekültet láttunk el, ez volt az álláspontunk a közel-keleti és afrikai menekültek esetén és ez most is – hangozott el a tájékoztatón.
Magyarország minden olyan szankciót támogat, amelyet minden uniós ország támogat. Elítéljük Oroszország katonai beavatkozását, a háború nem elfogadható eszköze a viták rendezésének – jelentette ki Gulyás Gergely, hozzátéve, hogy ugyanakkor óvatosnak kell lenni, hogy ne a magyar emberek fizessék meg a szankciók árát.
Ezért tartja a kormány felelőtlennek azokat a véleményeket, mikor olyan területeken akarunk szankciókat bevezetni, ami nekünk talán még jobban fájnak, int az oroszoknak. Ilyen az energetika kérdése. Ilyen Paks esete: ha az ott megtermelt energiamennyiséget máshonnan kéne beszerezni, az 266ezuer forintos többletkiadást jelentene évente egy magyar családnak. A gázszállítás ugyane körbe tartozik. Ezeket a területeket még nem érintik a szankciók, ugyanakkor van már olyan eset, a Sberbanké, amely már magyarokat is érint. 70ezer számlatulajdonost, őket 100ezer euróig kártalanítja az OBA, de 12 önkormányzat és néhány ezer másik számlatulajdonos is van közöttük, akiknek ennél több pénzük volt a bankban.
Választás
Az önkormányzatok alkalmazottai esetén intézkedtek, hogy a bérkifizetés megtörténjen és az érintett önkormányzatoknak kedvezményes hitelről gondoskodik az Államkincstár – jelentette be Gulyás Gergely.
Gulyás Gergely megemlítette, hogy a háború ellenére választási kampány van, de Magyarország biztonságát érintő kérdésekben jó lenne, ha nem találnánk szemben magunkat a magyar baloldallal – mondta Gulyás Gergely.
Járvány
A kormány tárgyalt a koronavírus-helyzetről is, az ötödik hullám lecsengőben vas, ezért úgy döntöttek, kivezetik a járványügyi korlátozásokat.
Hétfőtől megszűnik a maszkviselési kötelezettség, kivétel az egészségügyi intézmények és idősotthonok.
Kivezetik azt a szabályt, amely lehetővé tette, hogy a munkáltató kötelező oltást írjon elő,
A védettségi igazolvány használatára vonatkozó szabályok is megszűnnek.
Az egészségügyi veszélyhelyzet megmarad a lehetséges hatodik hullám veszélye miatt. És azért, mert a kormány cselekvőképességét fenn kell tartani.
Kérdésekre adott válaszok:
Kikényszerítheti bárki, hogy Magyarország mégis fegyvereket szállítson Ukrajnába? Válasz: Ha fegyvereket szállít Magyarország, azt a magyar-ukrán határon keresztül tudja megtenni. ott ezzel olyan veszélyt állítunk elő, amiket el akarunk kerülni. Amíg ez a kormánya van Magyarországnak, fegyvereket és katonákat nem küldünk az ukrajnai háborúba – mondta Gulyás Gergely.
Gáztartalék kérdése. Válasz: A magyar tárolókapacitás 54 százalékos, az EU-ban 17-28 százalék között van a gáztározók feltöltöttsége. Jól állunk, de az nem igaz, hogy a tartalék korlátlan ideig kitartana.
Az oroszok azt mondták, korábban, adnának még egymilliárd köbméter plusz kapacitást. Válasz: Erről még nem született megállapodás. A német energiaszükséglet egy részét is orosz gáz biztosítja, van olyan kelet-európai ország, amelyik 100 százalékban függ az orosz gáztól. Az Unió nem fogadott el olyan szankciót, amely megakadályozná a gáz árának kifizetését. A gáz árát már emelte Oroszország, amely reméljük, a csapokat nem zárja el. Ha így tesz, Magyarországot ez az utolsóként fogja érinteni, és akkor alternatív úton, sokkal drágábban kellene ezt pótolni. A kormány tartja magát a rezsicsökkentéshez, persze egy háborúban vannak bizonytalansági tényezők, azon vagyunk, hogy a rezsicsökkentést tartsuk fenn.
Mi történik, ha magyarok akarnak menni Ukrajna mellett harcolni? Válasz: Ezzel a büntető törvénykönyv foglalkozik, tiltott toborzásnak minősül és tilos.