Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő ezúttal szokatlan időpontban, csütörtök 12 órától tartja tájékoztatóját.
A magyar kormány szerdán ismét ülésezett és Gulyás Gergelyék előbb az ülésen hozott döntéseket ismertetik, majd válaszolnak az újságírói kérdésekre.
A mai Kormányinfón egészen biztosan szó lesz a jelenlegi magyarországi koronavírus-helyzetről és az ezzel kapcsolatos intézkedésekről, de esetleges további adócsökkentések, valamint Orbán Viktor miniszterelnök szombati varsói útja is témát szolgáltathatnak.
Gulyás Gergely először ismertette az elmúlt 24 óra koronavírus adatait, az elhunytak, az új fertőzöttek, illetve a kórházban kezeltek és az invazívan lélegeztetettek számát, valamint a szabad ágykapacitásokat.
507 intenzív, és több mint 4400 szabad ágy van még, és ugyan nem a végtelenségig, de még képesek bővíteni is ezt a számot. Ezután kitért arra, hogy Magyarország a beadott harmadik oltások számában első a világon (2,6 millióan kapták már meg az emlékeztető adagot).
Újabb egy héttel meghosszabbítják az oltási akcióhetet, azaz a mostani rend szerint a jövő héten is regisztráció nélkül lehet az oltásokat beadatni, illetve felkérték az operatív törzset, hogy a következő hónapokban dolgozzák ki azt a rendszert, mely keretén belül oltási akciónapokat rendezhetnek.
Fontos bejelentést tett Gulyás Gergely a védettségi igazolványokkal kapcsolatban is. A javaslat még nincs teljesen készen, de a jövőben a védettségi igazolvány érvényessége harmadik oltáshoz kötődhet majd, erről vonatkozó pontos döntés még nem született.
Újságírói kérdések:
Gulyás szerint ugyan nem rossz dolog, hogy az Európai Unió ajánlásokat fogalmaz meg a kötelező koronavírus elleni oltásról, de úgy véli, erről mindenképpen tagállami szinten, nemzeti hatáskörben kell dönteni.
A politikus szerint a kormányülésen nem beszéltek arról, hogy visszaléptünk volna az uniós vakcinaszerződésbe, mert van elég vakcina Magyarországon. Egyedül a Szputnyik vakcina fogyott el.
Bige László ügyével kapcsolatban Gulyás Gergely azt mondta, a kormány és az agrártárca közösen fog előterjesztést hozni amiatt, hogy itthon dámaian megnőtt a műtrágya ára. Szerinte ehhez nagy köze volt Bige Lászlónak, akinek cége kartellezés miatt 14 milliárd forintot is meghaladó bírságot kapott.Bár a múlt héthez képest feleannyi a jelentkező a vakcinára, ezen a héten is nagyon sokan jelentkeztek az oltási akcióhétre, és ez még mindig sokkal magasabb szám, a korábbi időszakban.
Bármelyik önkormányzatnak járhat a rezsicsökkentés, ehhez csak kérni kell az egyetemes szolgáltatást. Az egyetemes szolgáltatói ár 31 forint, ez vonatkozik a kis- és közepes vállalkozásokra is.
A Fővárosi Városháza ügyével kapcsolatban Gulyás azt felelte egy kérdésre, hogy az erre a célra kijelölt bizottságnak, valamint a hatóságoknak kell kivizsgálniuk, történt-e bűncselekmény a fővárosi ingatlaneladások kapcsán. Szerinte azonban Bajnai Gordon azért tagadta meg a fővárosi vizsgálóbizottság levelének átvételét, amelyben meghallgatásra hívták, mert nem tudna magyarázatot adni a Városháza-ügyben betöltött szerepére.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint a magyar kormány soha nem volt az európai uniós pénzelosztási rendszer ellenőrzése ellen és meg kell várni a bíróság ítéletét. Szerdán az EU főtanácsnoka arra jutott, rendben van az EU-s jogállamisági mechanizmus, és ezért el kellene utasítani a lengyel–magyar keresetet.
Gulyás nem árulta el, mi lesz a Fudan Egyetem sorsa. Mint ismert, néhány napja Karácsony Gergely főpolgármester azt mondta, szerinte a kormány elengedte a Fudan Egyetem ügyét.
„Ha a budapestiek akarnak Fudan egyetemet, akkor lesz Budapesten Fudan Egyetem.”
Arra a kérdésre, hogy miért változtattak az adatközlésen a lélegeztetett betegek esetében, azt válaszolta, hogy az invazív lélegeztetés egy informatív adat, és ennek van információértéke, hiszen életmentő beavatkozásnak az invazív lélegeztetés minősül. Leszögezte, az van közvetlen életveszélyben, aki invazív lélegeztetésre szorul. Azt is elmondta, hogy bár rendelkezésre állnak adatok arról, hogy a halálos áldozatok között ki volt oltott és ki oltatlan, erre vonatkozóan nincs központi összekapcsolás. De a nemzetközi trendekkel összehasonlítva itthon sincs jelentős különbség, és legalább 15-szörös az esélye annak, hogy valaki kórházba kerüljön akkor, ha oltatlan, mint azoknak, akik oltottak.
Gulyás úgy véli, a baloldal miniszterelnök-jelöltje a baloldal rossz hagyományaira épít, és ennek egyik eleme, hogy a belpolitikai harcokat külföldön kell megvívni, miközben vannak olyan ügyek, amikben a magyar választóknak kell dönteniük.