Kezdőlap AKTUÁLIS Müller Cecília fontos bejelentése

Müller Cecília fontos bejelentése

Hirdetés

A negyedik hullám megértésével és az azzal szembeni védekezéssel kapcsolatban kulcsfontosságú, hogy ismert legyen az igazolt Covid-fertőzöttek, a kórházban ápoltak és az elhunytak hány százaléka kapott oltást, és köztük hányan vannak az egy, illetve a két vakcinával beoltottak.

 

Hirdetés

 

A Blikk még szeptember elején fordult közérdekű adatigényléssel az Országos Kórházi Főigazgatósághoz, illetve Müller Cecíliához, és a Nemzeti Népegészségügyi Központhoz (NNK), hogy megtudjuk, az akkori új koronavírus-fertőzések és halálozások közül az újonnan megbetegedőkből, illetve az elhunytakból hányan kaptak két, koronavírus elleni védőoltást. A szakértők szerint is ezeknek az adatoknak az ismeretével sokkal hatékonyabban lehetne védekezni a negyedik hullámban.

Az Országos Kórházi Főigazgatóság ugyanazt válaszolta lapunknak, mint Szél Bernadett független országgyűlési képviselőnek, miszerint a kért adatok tekintetében az Országos Kórházi Főigazgatóság nem rendelkezik adatokkal, és az Infotv. alapján nem minősül adatkezelőnek, ezért az adatkérésünket elutasították. Az NNK pedig szeptember 24-én azt írta válaszként, hogy a járványügyi intézkedésekkel kapcsolatos feladatok sokasága miatt adatigénylésünknek 45 napon belül tudnak eleget tenni. Most azonban levelet kaptunk Dr. Müller Cecília országos tisztifőorvostól a kérdéseinkkel kapcsolatban.



„A Nemzeti Népegészségügyi Központhoz (a továbbiakban: NNK) 2021. szeptember 8-án az információs önrendelkezési jogról és információs szabadságról szóló 2011. évi CXII. törvény (a továbbiakban: Infotv.) 28. § (1) bekezdése alapján benyújtott közérdekű adatigénylésére válaszolva tájékoztatom, hogy az Ön által igényelt bontásban, – további műveleteket nem igénylő módon – az NNK nem rendelkezik a kért adatokkal.



Az Alkotmánybíróság 13/2019. (IV. 8.) AB határozata alapján az adatkezelő – kizárólag az adatigénylés teljesítése érdekében – nem köteles adatgyűjtésre, illetve az általa kezelt adatok összevetése után új, minőségileg más adat, adatsor előállítására.

A Kormány minden szükséges intézkedést megtesz azért, hogy a koronavírus-fertőzés Magyarországot a lehető legkisebb mértékben sújtsa. Hazánk Európában az elsők között érte el 25% és 50% feletti átoltottságot arányt. Európában elsőként itt volt lehetőség a harmadik oltás beadatására.

A koronavírus-fertőzéssel kapcsolatos adatok megtalálhatóak a www.koronavirus.gov.hu oldalon. Ezen felül Gulyás Gergely miniszter úr rendszeresen tart Kormányinfót, valamint a Kormány több felületen jelentet meg tájékoztató anyagokat, mely az ápoltak számával és arányával kapcsolatban is naprakész információkat tartalmaz.”



A tisztifőorvos tájékoztatásából tehát egyértelműen nem derül ki, hogy az oltott-oltatlan arányokra vonatkozó adataik egyáltalán vannak-e, vagy nincsenek, de az biztos, hogy ha ezekkel az információkkal rendelkeznek is, a törvényre hivatkozva nem is hozhatják ezeket nyilvánosságra. Összehasonlításképp Romániában például egy naponta frissülő, interaktív weboldalon bárki megnézheti az egészen részletes járványadatokat, a Stratégiai Kommunikációs Csoport (helyi operatív törzs) pedig azt is közli, hogy az elhunytak közül hányan voltak immunizálva, ahogy a Szlovák Köztársaság Közegészségügyi Hivatala és Ausztria is.



– Pedig nálunk ahogy az elhunytak életkorát, nemét és alapbetegségét is közlik, azzal az erővel ugyanúgy hozzátehetnék azt is, hogy oltott vagy nem oltott, hiszen ez egy nagyon fontos adat lenne. Mindenkit rá lehetne beszélni, hogy aki eddig nem tette, vegye fel az alapimmunizálást vagy a harmadik oltást – mondta lapunknak korábban Rusvai Miklós virológus.

Hirdetés

Kövess minket a Google Hírek-ben is!