Statisztikai adatok szerint az USA-ban 100-ból 10 nőnek gondja akad a teherbeeséssel. Sok rejtélyes dologgal találkozhat az ember lánya, amikor elkezd a gyermeknemzéssel próbálkozni. A fogantatás esélyét számtalan tényező befolyásolja, amelyek közbenjárásának százalékos nagyságát nem lehet biztosan megállapítani.
Van, hogy teljesen triviális dolgok szólnak közbe a fogantatásba, de bármi is legyen az ok, egy teherbeeséssel küzdő nő számára kevés dolog tud vigaszt nyújtani. Lássuk, hogy melyek lehetnek azok a tényezők, amelyek nagyobb eséllyel késleltethetik a sikert és melyek azok, amelyek segíthetik azt.
5 dolog, amely negatív hatással lehet a teherbeesésre
1 – Túledzés
Miközben a testmozgás növelheti a fogamzóképesség esélyét, különösen a túlsúllyal küzdő nők körében, addig a túlzásba vitt sportolás gátja is lehet a sikernek. Az orvosok szerint az intenzív edzések befolyással lehetnek a hormontermelésre és a menstruációs ciklusra is, alacsony progeszteron szintet kiváltva. Akár a megtermékenyült petesejt beágyazódását is megakadályozhatja.
2 – Magas stressz szint
A stressz csökkenti a progeszteron szintet, amely a terhesség megtartásáért felelős hormon a szervezetben. Egyes nők ellenállóbbak az őket ért stresszhatásokra, míg mások érzékenyebbek. Ha sok ideje próbálkoztok a babával, de nem akar összejönni, akkor a stresszt is fontos számításba venni.
3 – Életkor
Egy nő meghatározott számú petesejttel jön a világra, amelyek minősége idővel “romolhat”. A 20-as éveiben egy nő esélye a teherbeesésre 25-30% minden egyes hónapban. Ez 40 évesen már csak 5%.
Természetesen nem lehetetlen teherbe esni 40 évesen vagy afölött sem, viszont az esélyekkel tisztában kell lenni és kitartónak kell maradni.
4 – Egészségtelen testsúly
Nem csak a túlsúly, a soványság is gátja lehet a teherbeesésnek. Az ideálistól eltérő testsúly a terméketlenséggel kapcsolatos esetek nagyjából 12%-áért felelős. Mindkét esetben zavart szenvedhet a hormontermelés és a menstruációs ciklus.
5 – Bizonyos kemikáliák hatása
Kutatók szerint bizonyos vegyületek, mint a ftalátok és parabének hormontermelési zavarokat válthatnak ki. Miközben ezek az anyagok laboratóriumi körülmények között biztonságosnak bizonyulnak, soha nem tudhatjuk, hogy hosszú távon milyen hatással lehetnek akár a termékenységre és a nemzőképességre is.
5 dolog, amellyel támogatható a teherbeesés
1 – Jóga
Nem csak egy remek módszer arra, hogy mozgásban tartsd magad túledzés nélkül, de a termékenységet is fokozhatja. A jóga csökkenti a stressz szintet, a szorongást, amelyek negatívan hatnak a termékenységre, ugyanakkor egyes pózok fokozzák a medencei vérkeringést is.
2 – Óvatosan a hüvellyel érintkező termékekkel
Bizonyos termékek a hüvelyi pH-t befolyásolják, és kedvezőtlen környezetet teremtenek a fogamzáshoz. Például a hüvelyi irrigálás hozzájárulhat a hüvelyi fertőzések kialakulásához. A nem megfelelő síkosító is gondot okozhat, ezért érdemes fogamzásbarát típust választani.
3 – Változatos, kiegyensúlyozott étrend
Tartsd magad távol a gyorséttermi ételektől és a cukros innivalóktól, legyen minél színesebb a tányérodon lévő étel, egyél rostban gazdag élelmiszereket, sok zöldséget és desszertként gyümölcsöt fogyassz. Használj rendszeresen fahéjat, amely támogatja az ovulációt és a menstruációs ciklus szabályosságát.
4 – Egészítsd ki az étrendedet bizonyos vitaminokkal, ásványi anyagokkal, zsírsavval
Bizonyos tápanyagok elégtelen bevitele csökkentheti a teherbeesés valószínűségét, mivel ezek nagyobb szerepet játszanak a fogamzásban. Ilyenek a:
- folsav – a korai terhességben a baba egészséges fejlődéséért is nagyban felelős
- cink – befolyásolja a petesejtek minőségét és fokozza megtermékenyülési esélyüket
- omega-3 zsírsav – az általános egészséget javítja, csökkenti a gyulladásokat, javítja a szív-érrendszer egészségét
- vas – megelőzi az ovuláció elmaradását és növeli az energiaszintet
5 – Kevesebb koffein
Nem kell teljesen feladnod a kávéfogyasztást, de fontos, hogy limitáld a bevitelt. Napi 2 csészénél többet ne fogyassz. Az energiaitalokról pedig jobb lenne lemondanod. Ne feledd, hogy egyes teákban, csokoládéban, kakaóban is van koffein.
Ha tetszett a cikk, kérlek, ne felejtsd el megosztani ismerőseiddel!