A rákos megbetegedések az évszázad nagy kérdőjelei, amelyek kialakulásával és kezelésével kapcsolatban, kisebb-nagyobb sikerekkel folyamatosan kutatásokat végeznek.
Megjelenésüket, kockázati tényezőiket, lefolyásukat és gyógyulási esélyeiket tekintve különbözőek, azonban egyben hasonlítanak, mégpedig abban, hogy az abnormális sejtek kontrollvesztett túlszaporodása jellemzi őket.
Ez a sejtburjánzás a kiindulási szövetről, szervről áttéteket képezhet, és szervezet szinten szóródhat. Az áttétek már nagy eséllyel halálos kimenetelt vetítenek előre.
A rákok 30-50%-a megelőzhető lenne
A WHO szerint a rákos megbetegedések igen nagy száma, közel fele megelőzhető lenne olyan életmódbeli tényezők elhagyásával, mint a dohányzás, alkoholfogyasztás, egészségtelen táplálkozás vagy ülő életmód.
Az időben történő diagnózis szintén kulcs szerepet tölt be a rákos megbetegedések kimenetelében. Ebben az esetben nem csak a páciens túlélési esélyei növekednek jelentősen, de az alkalmazott kezelés sem annyira megterhelő a betegek számára.
Nagyon fontos, hogy az emberek tudatában legyenek azoknak az alapvető tüneteknek, amelyekkel a test jelez, hogy valami nincs rendben, hogy rákos megbetegedés gyanúja áll fenn. Ezek időben való felismerése a korai diagnózis elengedhetetlen összetevője.
10 tünet, amit mindenkinek ismernie kell
1 – Tartós, szűnni nem akaró köhögés és rekedtség.
2 – Megmagyarázhatatlan fájdalom.
3 – Székelési szokások megváltozása.
4 – Vizelési szokások megváltozása.
5 – Gyógyulási nehézségek.
6 – Ok nélküli fogyás.
7 – Anyajegyek számának, küllemének megváltozása.
8 – Nyelési nehézség.
9 – Szokatlan csomók, dudorok a testen.
10 – Megmagyarázhatatlan vérzés.
Ha tetszett a cikk, kérlek, ne felejtsd el megosztani ismerőseiddel!