A boldogság nem egy olyan dolog, amelyet egyszer elérve örök életünkre birtokolhatjuk azt. A boldogság egy olyan tudatállapot, amely döntések sorozatának eredménye. Akkor érhetjük el, ha képesek vagyunk értékelni mindazt, amink van és a legtöbbet kihozni adott körülményeinkből.
Vannak olyan mindennapi szokások az életünkben, amelyek képesek megakadályozni abban, hogy a boldogság állapotába kerüljünk. Ha tisztában vagyunk vele, hogy melyek ezek, sokkal könnyebb lesz kiküszöbölni őket.
1# Elnyomjuk érzelmeinket
Gyerekkorunkban sokszor hallottuk, hogy “Ne sírj!” vagy “Nem szabad szomorkodni emiatt.” Ezt az idők során úgy fordítottuk le, hogy nem szabad kimutatnunk negatív érzelmeinket, amelyek mások számára kényelmetlenséget okoznak. Egy idő után mindent magunkba temettünk és felnőttként eljutottunk odáig, hogy a nehézségeinkkel szorongva, elfojtva próbálunk megküzdeni.
A negatív érzelmek elnyomása megakadályozza a pozitív érzelmek befogadását, hiszen az előbbiek nem tudnak felszabadulni belőlünk a maguk természetes módján és úgymond a „helyet foglalják”.
2# Nem engedjük meg a hibázást
Soha ne feledd, hogy számos világot megváltó találmány baleset során született meg, mint a pacemaker, a mikrohullámú sütő vagy a penicillin. Nagyon jól hangzik azt állítani az önéletrajzodban magadról, hogy perfekcionista vagy, de ez valóban boldoggá tesz az életben?
Nem igazán. Hiszen ez azt jelenti, hogy folyamatosan olyan célok eléréséért küzdesz, amelyek lehet, hogy csak a te fejedben élnek és emiatt a legkisebb hiba ejtése után összeomlasz, szorongani kezdesz vagy depresszióba esel. Valóban megéri? Thomas Edison szavait vidd magaddal: “Nem 10.000 alkalommal hibáztam, hanem sikeresen találtam 10.000 módot, amely nem működik.”
3# Az áldozat szerepében tetszelgünk
A leggyorsabb út a boldogtalansághoz, ha másokat hibáztatunk a problémáink miatt. Egyszerűbb így élni, igaz? “Nem én vagyok a hibás, mert késtem. Dugó volt.”
Csak gondolj bele, a közlekedésen nem lehet változtatni. Dugó holnap, holnapután és azután is lesz. Ezek szerint akkor egész életedben késni fogsz?
Ha viszont beismered, hogy te voltál a felelős a késésed miatt, azon változtathatsz. Választhatod azt, hogy korábban kelsz fel vagy kérheted, hogy a munkarended módosuljon, ha lehet, stb. Ez a módszer pedig az életed minden területén alkalmazható.
4# Haragot tartunk
Először is, a harag olyan egészségügyi problémákat válthat ki, mint a depresszió és a szív-érrendszeri betegségek. Ilyen tényezők mellett elég nehéz boldognak lenni. Másodszor, meg kell értened, hogy ha ilyen módon reagálsz valamire, akkor ott egy mélyebb problémának kell lennie. Ez lehet alacsony önbecsülés vagy bármi, amitől kényelmetlenül érzed magad.
Például, ha valaki azt mondta neked, hogy hülye vagy, bántana a dolog, ha biztosan tudod, hogy nem igaz? Nem vagy benne biztos és ez az, ami miatt a harag a képbe jön. Ha ezt letisztázod magadban, akkor dolgozhatsz az önbecsülésed építésén.
Azt se feledd, hogy ha haragszol valakire, a negatív érzelmek, amiket táplálsz iránta, neked ártanak a legtöbbet.
5# Gondolatolvasónak hisszük magunkat
Ha nem vagy megáldva természetfeletti erőkkel, akkor kizárt, hogy biztosan tudd, mit gondol a másik ember. Ha olyan gondolatok jutnak az eszedbe, mint “Biztos teljesen hülyének néz.” vagy “Tutira azt gondolja, hogy unalmas vagyok.”, akkor itt egy jó tanács. Ahelyett, hogy magadat aláznád le gondolatban, inkább gondolj arra, hogy mások jó szándékkal fordulnak hozzád és nekik is megvannak a saját gyengeségeik.
Felesleges előre különféle hipotéziseket gyártani magadnak mások gondolatairól. Felesleges időt és bosszúságot spórolsz meg magadnak.
6# Mások sikereire koncentrálunk
A közösségi oldalak korában szinte lehetetlen a hasonlítgatás csapdáját kikerülni. “Nem nézek ki olyan jól, mint az egyik ismerősöm vagy az edző az Instagramon.” vagy “Ő már házas és gyereke van, én meg még mindig egyedülálló vagyok.” vagy “Olyan sokat utazik, én meg a várost is alig hagyom el.”
A lista végtelen és mindannyian tudnánk legalább egy dolgot mondani, miért érezzük magunkat kevesebbnek másoknál. Az, hogy a kanapén ülve vágyakozunk bizonyos dolgok után, ami másnak megadatott, de nekünk még nincs meg, nem fog boldoggá tenni minket.
Természetesen a közösségi oldalakon mindenki az élete legszebb oldalát mutatja be. Ha időd legnagyobb részét azzal töltöd, hogy mások életére irigykedsz, akkor nem jut időd arra, hogy a sajátodat építsd, abból hozd ki a lehető legjobbat.
7# Mások véleményétől függünk
Egy pillanatra gondolj bele abba, hogy milyen gyakran próbálsz jó benyomást tenni az emberekre és ez milyen gyakran okoz neked valódi boldogságot. Ha úgy látod, hogy aligha, akkor talán újra kellene gondolni az értékítéletedet.
Szakértők szerint azok, akik túlzottan is sokat adnak mások véleményére, sokkal hajlamosabbak szorongóvá, depresszióssá válni és képtelenek kiállni magukért. Nagy a valószínűsége, hogy az, amiért aggódsz, valójában senki mást, csakis téged aggaszt, tehát magadnak nem felelsz meg lényegében.
8# Hagyjuk, hogy a múlt és a jövő elrontsa a jelenünket
Nagyon gyakori jelenség, hogy a múlton való rágódás vagy a jövő miatti aggodalmak fosztanak meg minket a jelen boldog megtapasztalásától. A múltat megváltoztatni nem lehet, de tanulhatunk belőle. A jövőt megjósolni nem lehet, de egy boldog, kiegyensúlyozott jelen, tökéletes alapot szolgáltathat neki.
Ha tetszett a cikk, kérlek, ne felejtsd el megosztani ismerőseiddel!