Az a nevelés, amelyben egy gyermek részesül a szüleitől, nem biztos, hogy tökéletesen szolgálja megfelelő fejlődését. Vannak szülők, akik túl kemények és nem hagyják, hogy a gyerek kibontakozhasson és vannak azok, akik annyira engedékenyek, hogy azt a későbbiekben a gyerek sínyli meg.
Az ilyen csemeték sokkal nehezebben fognak boldogulni az életben, problémáik merülnek fel emberi kapcsolataikban, érzelemkifejezésükben.
Hogy hogyan lehet felismerni a mérgező szülői nevelést, arról Yolanda Cretescu pszichológus beszél.
Szóval, mit is jelent a mérgező szülő kifejezés?
Ezek olyan szülők, akik olyan környezetet teremtenek a gyermek számára, amely miatt a gyermek a későbbiekben nem lesz képes megállni a lábán és szembenézni az élet kihívásaival. Az ilyen gyerekeknek nagyon alacsony az önbecsülésük, ami később is nehezen változtatható meg.
Az ilyen szülők mintha megfeledkeznének a gyermek szükségleteiről, csakúgy, mint mondjuk arról, hogy egy növénynek rendszeres öntözés kell ahhoz, hogy ne száradjon ki, hanem megőrizze életképességét és tovább fejlődhessen, virágozhasson, gyümölcsöt teremjen.
Hogyan lehet ezt felismerni?
Az ilyen szülők különböző szerepeket vehetnek fel, amelyek mind negatívan befolyásolják a gyermek szellemi és emocionális jóllétét és fejlődését. A következő típusok egyikébe sorolhatóak.
Az ellenőrző, védelmező
Aki mindent tudni akar a gyermeke életéről, kezdve onnan, hogy adott percben hol van, és mit csinál odáig, hogy akár a telefonjában is kutakodik, üzeneteket vagy naplót olvas, stb. Aki túlzottan védelmező és nem enged a gyermekének szabad mozgásteret. Nem engedi, hogy kimozduljon otthonról a barátokkal, elmenjen valahová egyedül, mert biztosan baja esik. Ez a gyermekben önbizalomhiányt kelt, amitől azt érzi, hogy egyedül semmire nem képes.
A követelőző
Akinek hatalmas elvárásai vannak a gyermek teljesítményét illetően. A gyermek folyamatosan nyomást érez magán, alacsony lesz az önbecsülése és azt érzi, hogy soha nem fogja vinni semmire az életben. Folyamatosan azt a késztetést fogja érezni felnőttként, hogy az ellenkezőjét bizonyítsa a környezetének.
A kiválóság hajszolója
Aki a gyermekén keresztül akar kitűnni a többiek közül. A saját álmait és vágyait akarja ráerőltetni a gyermekére, hogy általa kiteljesedhessen, és végre megkapja azt az elismerést, amire mindig is vágyott. A gyermekét saját képére akarja formálni, mintegy a tulajdonának tekinti.
Az agresszív
Aki nem átall verbális és fizikai erőszakot alkalmazni, hogy elérje azt, amit akar. Ugyanakkor nagyon jóságossá válik, amikor azt érzi, hogy mellőzve van, kerülik, vagy el akarják hagyni őt. Az ilyen szülők gyermeke megtanulja, hogyan kell viselkedni, hogy ne bőszítse fel a szülőt és saját igazát nem fogja úgy védelmezni a későbbiekben. Valószínűleg erőszakos párt választ magának.
A manipulátor
Olyan valóságot tálal a gyermekének, ami csak az ő fejében létezik, annak érdekében, hogy a gyerek az ő elképzelései szerint viselkedjen. Ezt a tulajdonságát másokra is kiterjeszti. Tudja jól, hogy kinek hol van a gyenge pontja, kit hogyan lehet rávenni különféle dolgokra.
A távolságtartó
Az ilyen szülő nem mutat gyengédséget és a gyermek részéről sem fogadja el azt. A gyermek úgy nő fel, hogy nem kapott elég, vagy megfelelő szeretetet, így ő maga sem tudja, hogy azt hogyan kell mások felé kifejezni. Az ilyen gyermeknek felnőttként nagyon nehéz dolga lesz a kapcsolatok terén, hiszen nem tudja majd helyén kezelni az érzelmeit és talán bűntudata is lesz, ha boldogságot érez.
Az elhanyagoló
Akit nem érdekel a gyermeke nevelése és az, hogy hogyan fejlődik az idő múlásával. Sokkal jobban érdeklik egyéb elfoglaltságok, mint például a munkája, a hobbija, vagy a romantikus kapcsolatai, mint az, hogy a gyerekével minőségi időt töltsön. Az ilyen gyermekek kapcsolatai üresek lesznek és alapvetően nehezen fognak kapcsolatokat létesíteni.
Ha tetszett a cikk, kérlek, ne felejtsd el megosztani ismerőseiddel!