A dehidráció a szervezet olyan állapota, amelyben több folyadékot veszít el, mint amennyihez hozzájut. A folyadékháztartás egyensúlya feltétlenül szükséges ahhoz, hogy valaki egészséges maradhasson. Ha a szervezet folyadék szintje alacsonyabb a szükségesnél, az tünetek formájában mutatkozik meg.
Azon kívül, hogy fokozódik a szomjúság, csökken a vizelet mennyisége és sötétedik a színe, számos jel utalhat arra, hogy nem vagyunk megfelelően hidratáltak.
Lássuk, hogy melyek azok:
- Fejfájás
- Száraz bőr és ajkak
- Mély ráncok
- Szájszárazság, sűrű nyál
- Kellemetlen szájszag
- Izomgörcsök, fájdalom lábakban, karokban
- Szemszárazság, kevés könny
- Csökkent izzadás
- Emelkedett testhőmérséklet
- Emelkedett szívritmus
- Szaporább légzés
- Ingerlékenység
- Zavarodottság
- Fáradtság
- Gyengeség
- Álmosság (elegendő pihenés ellenére is)
- Szédülés
- Hányinger, hányás
Ha figyelmen kívül hagyod ezeket a testi tüneteket, a dehidráció olyan szintet érhet el, ahol hőguta, veseproblémák, hipovolémiás sokk (keringő vér mennyisége kritikus szintre csökken) és görcsök is kialakulhatnak.
Kik vannak a veszélyeztetett csoportban?
Elsősorban a kicsi gyermekek, aki nem tudják közölni, hogy szomjasak, de a nagyobbak is hajlamosak lehetnek megfeledkezni róla.
Az idősek, akiknek csökken az anyagcseréjük és a szomjúságuk.
A betegek, akik elveszthetik a szomjúságérzetüket.
A sportolók és a kemény fizikai munkát végzők. Ha az izzadással elvesztett folyadék mennyiség nem pótlódik, annak görcsök lehetnek a következményei.
Annak érdekében, hogy a dehidrációt megelőzzük, fontos hogy rendszeresen igyunk vizet – napi 6-8 pohárral, több gyümölcsöt és zöldséget együnk és csökkentsük az elfogyasztott kávék és energiaitalok számát.
Ha tetszett a cikk, kérlek, ne felejtsd el megosztani ismerőseiddel!