Egy orchidea nem csupán sok-sok szép virággal, de új hajtásokkal is meghálálja a jó gondoskodást. Ha ügyesen, az utasítások szerint haladsz, akkor magadnak is szaporíthatod az orchideádat, így egy növényből kiindulva többet is nevelhetsz.
Az orchideán két ponton, a száron és a tövön fejlődhet ki sarj. Az is lehetséges, hogy egyszerre több nő rajta. Lássuk, hogyan lehet átültetni az új hajtásokat.
Ha a száron fejlődött ki…
Először is ismerd fel, hogy átültethető-e már. Ehhez fontos, hogy 3-5 levele és legalább 5-7 cm-es léggyökere már legyen. Ha szemmel láthatóan növekszik, akkor készen áll a külön életre.
Vágás
Rendkívül kritikus pont a hajtás leválasztása. Ehhez egy nagyon éles vágószerszám szükséges, amelyet előzetesen nyílt lángon le kell fertőtleníteni. Ezek a tényezők azért fontosak, hogy a vágás pontos legyen, ne roncsolja a növényt és a lehető legkisebbre csökkenjen a fertőződés kockázata,
Amikor vágod, a sarj mindkét oldalán hagyj 2-2 cm szárat, ezzel fogod tudni kirögzíteni. A vágás felületét faszénporral tapogasd be.
Cserép
Átlátszó legyen, hogy a gyökeret fény érhesse és te is lásd az állapotát. Nem kell nagy cserépedény, ha elfér benne kényelmesen, az jó lesz neki. Lukakat is fúrhatsz a cserép oldalára, hogy szellőzhessen.
“Talaj”
Virágföldet soha ne használj orchidea ültetéshez, hiszen a gyökereinek szellős talaj kell, mivel vadon sem a földben, hanem fákon szoktak gyökerezni. Tegyél alá földtől mentes, gondosan válogatott mohát, faszenes fenyőkérget. A hajtás gyökereit szépen rendezd el a cserépben, miközben a mohát és kérget a gyökérszálak közé és köré szórod.
Rögzítés
Helyezz a cserépbe egy merev támasztó pálcát is, amihez a sarjat tudod rögzíteni csipesszel, vagy szalaggal. Legyen stabil a rögzítés, ne lötyögjön, ne mozogjon.
Gondozás
Az első két hétben ne locsold. A moha párája legyen megtartott, helyezz egy nejlon darabot a cserépre erre az időre, amit esténként felnyithatsz, hogy szellőzni tudjon. Kezdetben ne spricceld a levelét csak a talaját.
Ha a tőnél fejlődött ki…
Ilyenkor a gyökereket is meg kell bolygatni. Akkor végezd, amikor vegetatív, tehát nem virágzó időszakban van a növény.
Szedd ki a növény egészét a talajból. Akkor végezd, amikor száraz, tehát már régebben locsoltad. Szedj le minden darabot a gyökerekről, ha van elhalt rész, azt is távolítsd el.
A vágást, átültetést és az összes többi lépést a fent említetthez hasonlóan végezd. Van, hogy a tősarj teljesen elkülönül az eredeti növénytől, ilyenkor csak el kell őket választani egymástól.
Ha tetszett a cikk, kérlek, ne felejtsd el megosztani ismerőseiddel!