A pénz egy olyan eszköz, amelynek a segítségével álmokat érhetünk el, ha eleget keresünk belőle és nem szórjuk szét meggondolatlanul. Miközben legtöbben azzal vannak elfoglalva, hogyan hozzák egyensúlyba a bevételt és a kiadást, hogy a fedél is megmaradjon a fejük felett, de egy nyaralást is be tudjanak iktatni az évben, másoknak úgy tűnik, minden olyan gördülékenyen megy és egy számla sem marad befizetetlen.
Lássuk, hogy az utóbbi csoportba tartozó emberek milyen szabályok mentén élnek, hogy erre képesek.
1# A 24 órás szabály
Az érzelmi költekezések a legtöbb esetben teljesen szükségtelen dolgok megvételét jelentik. Ha úgy érzed, hogy nem a szükség visz rá valaminek a beszerzésére, adj neki egy napot és kérdezd meg magadtól: ‘Még mindig akarom?’.
2# Csak készpénz diéta
Ha nem készpénzzel fizetsz, az a pénztárcádon nem látszik meg, de a kártyádon már annál inkább. Sőt, azt egyáltalán nem érzékeled, ha “vékonyodik”. Ha teheted, fizess minél többet készpénzzel, így jobban tudatában leszel a költekezéseidnek.
3# Határozz meg egy büdzsét és tartsd magad hozzá
Talán közhelyesnek hangzik, de ha tényleg megteszed, akkor egy csomó pénzt tudsz vele spórolni. Készíts egy jó kis bevétel-kiadás táblát és figyeld meg, hogy hol lehet visszavenni belőle.
4# Olyan dolgokra költs, amelyek jövedelmezőek
Nem kell nyomorúságosan kuporgatnod a pénzedet, csak bölcsen át kell gondolnod, hogy mire adod ki azt. Ha belegondolsz, hogy egy kiadás miben járul hozzá a hosszú távú boldogságodhoz, már mindjárt beljebb vagy. Példának okáért egy sport bérlet elsőre nagy kiadásnak tűnhet, de hosszú távon jobb lesz a közérzeted, az egészséged, a külsőd és talán az egészségügyi szolgáltatásokra is kevesebb pénzed megy el később.
5# Fektess be olyan szolgáltatásokba, amelyekkel időt nyerhetsz
Soha ne dilemmázz azon, hogy fizess-e valamiért, amiért cserébe időt nyerhetsz. A házhozszállítás talán egy 1000-essel megrövidít, de annak fejében akár 3 órányi időt is megspórolhatsz magadnak. Egy munkahelyedhez közelibb lakás bérlése talán némileg többe kerül, viszont hosszú távon az életminőséged javulhat általa.
6# Az élmények megfizethetetlenek
Sokkal több örömöt és pozitív hozadékot jelent egy utazásra vagy bármilyen programra kiadott pénz, mint egy újabb cipőre vagy ruhára. Az új tárgyak birtoklása által kiváltott öröm rövidtávú, az élményé hosszú távú.
7# Előbb a számlák, aztán a többi
Tisztában kell lenned vele, hogy melyek a fix kiadásaid és azzal, hogy azok teljesítése mindenek előtt álló. Ha megvagy a számlák kiegyenlítésével, utána már gondolkodhatsz abban, hol lehet a pénzed többi részének helye.
8# Készíts akciós vásárlási listát
A leárazásokat mind kedveljük, de ha nem tervezünk előre, hajlamosak vagyunk ilyenkor olyan dolgokat is megvásárolni, amire semmi szükségünk. Igazítsd a vásárlási listádat a leárazásokhoz, így két legyet üthetsz egy csapásra.
9# Iktass be költésmentes napokat
Azok, akik jól bánnak a pénzükkel, arra is képesek, hogy kontroll alatt tartsák a költekezési vágyukat. Iktass be minden hetedbe legalább egy olyan napot, amikor egy fillért sem költesz. Meglátod ez is milyen sokat jelent hosszabb távon.
10# Számolj az aprópénzzel is
Hajlamosak vagyunk az aprópénzt figyelmen kívül hagyni, mintha nem is létezne, pedig annak is van értéke. Ha nem szeretsz az apróval pepecselni, akkor a nap végén mindig tedd bele egy perselybe. Meglátod majd, hogy egy hónap végén akár 10.000 Ft vagy több is összejöhet így.
Ha tetszett a cikk, kérlek, ne felejtsd el megosztani ismerőseiddel!