A kutya az ember legjobb barátja, de sajnos nem viselkedik mindegyik mindig barátságosan. Először is, a kutyák állatok, állati ösztönökkel, és ha alapvetően barátságosak is, néha agresszívvé válhatnak és rá is támadhatnak egy emberre, ha valami nem tetszik nekik.
A következőkben arról szeretnénk informálni titeket, hogy mi a teendő, ha kutyatámadás ér. Egyszerű szabályok betartásával megelőzhetőek a súlyos következmények.
Ha a kutya agresszív, de nem támad
Ha egy kutya füle felfelé ágaskodik, merev a tartása és vicsorít, akkor egyértelműen védekezik vagy támadó álláspontba helyezkedett. Ilyenkor a legjobb nem provokálni őt, hanem higgadtan elsétálni.
Ne akard lenyugtatni a kutyát vagy mosolyogni rá. Egy mosoly talán kedves gesztus egy ember felé, de egy kutya számára akár vicsorítás is lehet.
Ilyenkor kerüld a direkt szemkontaktust és próbáld meg nem figyelembe venni a jelenlétét. Ezután ő sem fog majd figyelni rád és lenyugszik.
Ne emeld fel a hangod, se a karod, mert azt támadásnak vélheti. Ne dobj hozzá semmit, mert azzal csak olajat öntesz a tűzre.
Ne fordíts hátat neki, mindig legyen ott a perifériádon, miközben elsétálsz tőle, hogy lásd a reakcióját. Ne fuss, ne siess, csak sétálj normál tempóban. Úgysem tudsz lekörözni egy kutyát.
Ha a kutya támad
Az állatok mindig okkal támadnak, ám ez az ok nem minden esetben egyértelmű. Gyakran a saját maguk vagy kölykeik, esetleg egy adott terület védelme a cél.
Ha az első pontban említettek ellenére a kutya rád támad, a következőket kell észben tartanod:
Ne kiabálj a kutyára, még akkor sem, ha mást nem tudsz tenni.
Ha a kutya próbál rád ugrani, takard el a fejét a kabátoddal vagy pulóvereddel, majd valamivel védd magad. Bújj egy fa, kuka vagy pad mögé. Fára is mászhatsz, ha van a közelben.
Dobd félre a táskádat vagy bármilyen extra tárgyat, ami nálad van, hogy eltereld a figyelmét. Ha van nálad valamilyen étel, azt is bevetheted.
Takard a nyakadat a kezeiddel. A nyak egy nagyon érzékeny pont az emberen, számos artériával és vénával. Ha mindenképpen harapás áldozata lennél, az jobb, ha a lábszáron vagy az alkaron ér.
Ha beléd harapott a kutya, ne akard erővel elhúzni a karodat, mert azzal csak súlyosbítod a sebet. Ehelyett üss rá az orrára vagy a szemére. Ha eléred a hátsó lábát, annál fogva próbáld felemelni a földről.
Használd a súlyodat arra, hogy a kutyát a földre nyomd a térdeddel és a könyököddel. A kutya tud harapni, de birkózni nem. Ezzel a módszerrel mozgásképtelenné teheted, amíg nem érkezik segítség.
Ha több kutya támad rád, a szabályok ugyanazok. Emellett igyekezz elkerülni, hogy körbevegyenek, és a hátad védd be egy fallal.
Mi a teendő, ha megharapott?
A sebről azonnal gondoskodnod kell. A következőket tedd:
Öblítsd ki alaposan a sebet szappannal és meleg vízzel, majd tisztítsd ki alkohollal.
Nem számít, hogy egy kóbor vagy egy háznál élő kutya harapott meg, mindenképpen menj kórházba. Ott majd megfelelően ellátják a sebedet.
Veszettség ellen oltást fogsz kapni, akár több sorozatban is, ha korábban nem részesültél benne.
Statisztikák szerint a kutyaharapásos esetek 99%-ban fertőződik az ember a vírussal. Amilyen hamar csak lehet, de legalább 2 héten belül meg kell kapni az oltást, különben a szövődmények halálosak lehetnek.
Ha tetszett a cikk, kérlek, ne felejtsd el megosztani ismerőseiddel!