A szakáll a férfiasság jelképe, természetesen egy időben politikai, és vallási jelentősége is volt, de mostanra már eltekinthetünk ettől a dologtól. Vannak nők, akik kifejezetten rajonganak a szakállas férfiakért, mások pedig borzonganak a sűrű szőrzettől.
Te hogy állsz a szakáll dologgal, legyen a pasidnak szakálla, vagy sem?
Általában a szakáll színe eltér a hajétól, és ennek tudományos magyarázata is van. A hajhagymákban lévő pigmentek szabják meg a haj színét.
Mindegyik hajhagymában eumelanin (fekete/barna árnyalatok), pheomelanin (vöröses/sárgás árnyalatok) pigment van. Akinek kevesebb a barna, és több a vöröses barna, az szőke hajú.
Ezeken kívül azonban a stressz, és a táplálkozás is befolyásolja a haj színét. A stressz következtében ősz lesz a haj, a rossz étrend miatt pedig fakó, fénytelen, erőtlen.
Az életkor előrehaladtával például csökken az eumelanin termelődése, ezért a haj kezd veszíteni a színéből, és ilyenkor fordulhat elő az, hogy a szakáll színe még sötétebb marad. A szemöldök is általában sötétebb, mivel a szőrtüszők több eumelanint termelnek.
Néhány embernek vöröses színben játszik a szakálla, ez pedig az MC1R génnek tulajdonítható be.
A hajszín genetikailag öröklődik, de az MC1R felelős az árnyalatokért. Ha mindkét szülőtől öröklődik, akkor minden bizonnyal vörös lesz az illető szőrzete, és hajszíne tetőtől-talpig.
Ha viszont csak az egyik szülőtől öröklődik, akkor csak a szakállban, vagy csak a hajban lesznek vöröses árnyalatok.