A reggeli a legfontosabb főétkezésnek számít, amit nem szabadna kihagyni, ezért is olyan lényeges, hogy mindig jó minőségű, magas tápanyagtartalmú ételeket fogyasszunk napindítóként.
A zabpehelyből készült zabkása épp egy ilyen étel, ami amellett, hogy energiát ad, magas fehérje, ásványi anyag és vitamintartalommal is rendelkezik. A gabonák között vitaminok és ásványi anyagok tekintetében is a legmagasabb értékekkel rendelkezik. Gazdag kalciumban, magnéziumban és vasban.
Lássuk, milyen pozitív hatásai vannak az egészségünkre!
1# Csökkenti a koleszterinszintet
Tudjuk jól, hogy a rostok hasznosak az emésztésünk számára, de kiderült, hogy egyes fajták még előnyösebbek, mint mások. A zabban található β-glükán például segít csökkenteni a koleszterinszintet.
2# Segít megelőzni a vastagbélrákot
Számos tanulmány bizonyította már, hogy a zab csökkenti a vastagbélrák kialakulásának kockázatát. Magas rosttartalma növeli a széklet tömegét, csökkenti a tranzitidőt és a bélfal kevesebb ideig kerül kapcsolatba a béltartalomban előforduló rákkeltő anyagokkal.
3# Segíti a fogyást
Az Amerikai Táplálkozástudományi Főiskola Folyóiratában közöltek egy tanulmányt, miszerint a zab a többi gabonához képest jobb fogyókúrás választás.
A vizsgálatban résztvevők egyik fele zabkását, a másik fele egyéb gabonaféléből készült élelmiszert fogyasztott. Minden egyes személy 363 kcal-t evett meg. Azok, akik zabot kaptak reggelire, sokkal tovább maradtak jóllakottak, ennek következtében sokkal eredményesebb volt a fogyásuk is.
4# Értékes energiát ad
A zab gabonaféle révén magas szénhidrát tartalommal rendelkezik, gabonák közül viszont mégis a legalacsonyabbal. 100 g-jában 65g szénhidrát van, amiből 12g rost. Amellett, hogy energiát ad, rosttartalma hosszabb telítettségi állapotot eredményez.
5# Segíti a szívbetegségek megelőzését
Harvard Egyetemen folytatott tanulmányok bizonyítják, hogy a zabkását fogyasztók kisebb kockázattal rendelkeznek szívbetegségek kialakulására.
6# Magas fehérjetartalommal rendelkezik
A többi gabonához képest magasabb fehérjetartalommal bír. 100g zabban 15g fehérje van.
7# Jót tesz az emésztésnek
Az ajánlások szerint naponta 25-35g étkezési rostot kellene elfogyasztanunk ahhoz, hogy fenntartsuk az egészségünket és hozzájáruljunk egyes krónikus betegségek megelőzéséhez. Egy adag zabkása a napi ajánlás 1/5-ét már fedezi is.
8# Jót tesz a bőrnek
Elfogyasztva, de bőrön alkalmazva is pozitív hatással rendelkezik. Felhasználható gyulladással járó bőrproblémák esetén, mint pl. az ekcéma.
9# Antioxidánsokat tartalmaz
Az egyik benne található antioxidáns az avenantramid nevű polifenol, amelynek számos jótékony hatása van. Többek között enyhíti a viszketést és a gyulladást, amellett csökkenti a vérnyomást is.