Az emberek nagyrésze küzd az aranyér problémájával, de sokan vannak, akik nem beszélnek róla, inkább elhallgatják a kellemetlen tüneteket. Az alábbiakban a hazipatika.com internetes oldal által kérdezett szakértők mondják el véleményüket az aranyérrel kapcsolatos téveszmékről, és az igazságot is megtudhatjuk.
1.”Könnyen végbélrák lehet az aranyérből”
“Bizonyos esetekben, ha például a belső aranyér évekig kint van, és gyulladás lép fel, amely folyamatosan fennáll, kialakulhat végbélrákot megelőző állapot” – árnyalja a képet dr. Bánfalvi Péter proktológus. De nem gyakran, és nem egyik pillanatról a másikra.
2.”A fiataloknál ritkán fordul elő, az aranyér az idős emberek betegsége”
“Az biztos, hogy az életkor előrehaladtával nő a betegségben szenvedők száma: tízévente körülbelül tíz százalékkal. Vagyis például az ötvenéves korosztálynak nagyjából fele érintett. Minél idősebb valaki, annál lazábbak a szövetei, és annál valószínűbb, hogy aranyere megcsúszik. De már egész fiatal korban kialakulhat, nagyon sok 20-30 éves keres fel ezzel a problémával” – magyarázza dr. Csatár Éva.
3.”A sok üléstől lesz valakinek aranyere”
“Az aranyeres panaszok kialakulásának számos oka lehet, ezek közül csak az egyik az ülő munka. Lehet genetikai hajlam – amikor a családban halmozottan fordul elő -, vagy ha valaki nagy hasprést kifejtő fizikai munkát végez, esetleg nehezen székel. De kemény fizikai megterheléssel járó sportot – például súlyemelést – űzőknél is jelentkezhet, és a szülés is elősegíti” – sorolja a potenciális tényezőket dr. Csatár Éva.
4.”Hiába operálják meg, egész életében szenvedni fog tőle”
“Tévhit, hogy ha valakinek megműtik az aranyerét, akkor idővel biztosan kiújul. Ha rosszul végzik el a műtétet, akkor kiújulhat. Ha viszont jól, akkor a beteg az életben nem fog többet küszködni vele” – magyarázza dr. Csatár Éva.
5. “A trombotizált aranyérből egy rög eljut a tüdőbe vagy az agyba”
Dr. Bánfalvi Péter megemlíti: olyan esetről is hallott, amikor a sebész riogatta ezzel a betegeket. De ő is megerősíti, hogy ez a feltevés anatómiai képtelenség, a külső visszeres párnákba ugyanis hajszálvékony erek vezetnek vissza. “Nincs olyan erő, amely ezeken átnyomna egy vérrögöt” – magyarázza.
6. “A hideg/meleg ülőfürdő jót tesz az aranyérnek, hatására a végbélnyílás
gyulladásai enyhülnek. Az ülőfürdőbe tett kamilla is enyhíti a panaszokat.”
“Akinek aranyere van, annál a meleg víz hatására emelkedik a vérnyomás, megduzzadnak az aranyerek, vagyis a panaszok nemhogy enyhülni nem fognak, hanem erősebbek lesznek” – mondja dr. Bánfalvi Péter.
“Kamillát vagy körömvirágot semmiképpen nem ajánlott a fürdővízbe tenni, ha valaki aranyérrel küzd, mert allergizálhat” – teszi hozzá dr. Csatár Éva.
7.”A lézeres kivágás gyorsan, egyszerűen megoldja az aranyeres panaszokat.”
“A diódalézeres kezelés kíméletes megoldás: ilyenkor egy lézerszállal beledöfnek az aranyérbe, amely a hőhatástól összeesik. A lézeres kivágás viszont borzalmas, nem szabad részt venni benne, mert komoly problémákat okozhatnak vele” – hívja fel a figyelmet a “lézerrel gyorsan kivágjuk”- elképzelés veszélyeire dr. Csatár Éva.
8. “Az aranyér természetes gyógymódokkal: vérehulló fecskefű teával vagy szódabikarbónával, esetleg bioösszetevőket tartalmazó krémekkel is gyógyítható.”
“Természetes gyógymódokkal nem lehet meggyógyítani az aranyeret. Ami azzal meggyógyul, anélkül is meggyógyulna” – vélekedik dr. Csatár Éva.