Ha egzotikus utazásra indulunk nyáron, ajánlott szúnyogcsípés elleni oltást kérnünk, és konzultálnunk egy szakemberrel, ugyanis a szúnyogok okozta betegségek egyáltalán nem ritkák.
Érdemes előre tájékozódni, hogy melyek azok a betegségek, amiket el lehet kapni a szúnyogoktól.
1.Nyugat-nílusi vírus
A neve alapján arra következtetnénk, hogy ez a vírus nem veszélyeztet minket, de évek óta egy-egy esettel Magyarországon is találkoztak már. A fertőzöttek nagyrésze semmilyen tünetet nem tapasztal, és egy életre védettséget élvez a betegséggel szemben.
Akik megbetegszenek enyhe lázzal, izomcsomó nagyobbodással, fejfájással, és bőrkiütésekkel küzdenek. A fertőzöttek 1%-a idegrendszeri károsodást is szenved. Ha az orvos nyugat-nílusi vírust diagnosztizál, akkor jelenteni kell az Országos Epidemiológiai Központ Virológiai Főosztályán.
2.Dengue-láz
A városi mocsaras környéken élő szúnyogok terjesztik leginkább. Két fajtája létezik a klasszikus, és a vérzéses Dengue-láz. Ha nem kezelik megfelelően, akár 10%-os is lehet a halálozási ráta.
Tünetei: láz, fejfájás, gyengeség, émelygés, hányinger, izomfájdalmak, vérzés a székletben, véres hányás, vagy a bőrön jelentkező vérzéses területek.
3.Sárgaláz
Ha valaki Afrikába, vagy Dél-Amerikába utazik, mindenképp be kell adassa magának a sárgaláz elleni oltást.
Az erdős területen élő szúnyogok vírusos, nagyon súlyos, akár végzetes kimenetelű májgyulladást okoznak. 3-5 napos lappangási idő után jelentkezik a magas láz, fejfájás, izomfájdalmak, érzékenység az erős fényre.
4.Malária
Lappangási ideje 15-35 nap, ezért gyakran előfordul, hogy az egyenlítő környékére jellemző betegséget hazaviszik az utazók.
Kezdetben csak hőemelkedés, fejfájás, izomláz jellemző, míg később 3-4 nap múlva jelentkezik a nagyon magas, 41 fokos láz. Évente több, mint 100 millió maláriás beteget regisztrálnak, és közel 10 millió halálos áldozata is van a betegségnek.
5.Allergia a szúnyogcsípésre
Sokan vannak, akiknél allergiás reakciót váltanak ki a szúnyogcsípések. Az erős viszketés, és a nagy kiterjedésű dudor a csípés után 48 órával jelentkezik.
Különböző krémekkel némileg lehet enyhíteni a tüneteket, de inkább ajánlott lenne megelőzni a csípéseket. Ha anafilaxiát okoz egy szúnyog csípése, akkor azonnal orvoshoz kell fordulni.