Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy mennyire fontos a szervezet megfelelő hidratáltságának fenntartása. A dehidratáció ugyanis súlyos esetekben olyan problémákat okozhat, mint a dezorientáció, hőguta és rohamok.
Egyre magasabb nyáron a hőmérséklet, sőt már tavasszal is tapasztalhatjuk a nyári meleget. A szabadban való tartózkodás, aktív kikapcsolódás, testedzés mind hozzájárulhat a fokozott verejtékezéshez és a dehidratációhoz, ami jelentős hatással van a szervezetre.
A kinti, szinte sivatagi körülmények között ugyan érzed azt, hogy nagyobb szükséged van folyadékra, de talán azt nem veszed észre, hogy a kiszáradás közelében jársz.
A teszt
Bemutatunk egy gyors tesztet, amit bármikor, bárhol el tudsz végezni magadon és gyermekeiden, hogy ellenőrizd, megfelelően hidratáltak vagytok-e. A bőr csipkedő tesztet több helyen is el lehet végezni: arcon, kézen, hason, karon.
Amikor az orvosok végzik ezt a tesztet, akkor általában a kézfejen, a csuklóhoz közel eső részen csinálják. Amit megfigyelnek az a bőr turgora, azaz a normális szövetrugalmasság. Ez a csökkent folyadékszint miatt megváltozhat.
Hogyan kell végezni?
A kézfejeden két újjal húz meg a bőrödet, de ne túl erősen. Tartsd meg néhány másodpercig, majd engedd el. Ha azonnal visszaugrik a helyére, akkor minden rendben, de ha időbe telik, mire visszaáll az eredeti állapotába, akkor valószínűleg dehidratált vagy.
A turgor teszt akkor hatékony, ha valaki mérsékelttől a súlyosig terjedően dehidratált. Lehetséges, hogy a további tünetek megjelenése esetén orvosi segítségre is szükség lesz.
A mérsékelt vagy súlyos dehidratáció jelei a következők:
Szédülés
Száraz bőr, beleértve az ajkakat is
Letargia
Beesett szemek és arca
Gyors szívverés
Zavartság
Eszméletvesztés
Mindenképpen fogyasztani kell tiszta vizet, kókuszvizet vagy valamilyen ásványi anyagokkal, elektrolitokkal dúsított folyadékot. A rehidratálást segítő élelmiszerek közé tartoznak azok a zöldségek és gyümölcsök, amelyek kifejezetten magas víztartalommal rendelkeznek, mint az uborka, görög- és sárgadinnye, citrusfélék, stb.
Az érem másik oldalán vannak azok az élelmiszerek, amelyek a dehidratáció segítik, mint a sós ételek, alkohol és a koffein tartalmú italok (kávé, egyes teák, kóla, energiaitalok).
Ha azt tapasztalod, hogy a tünetek súlyosbodnak, akkor mindenképpen fordulj orvoshoz. Különös gonddal kell lenni a gyerekek és idősek felé, akik hajlamosak megfeledkezni a folyadék fogyasztásról. Rendszeres kisebb mennyiség a nap folyamán jobban működik, mint egyszerre sokat bevinni.