Az orchideát előszeretettel tartja mindenki, különösen a kezdő növény tartók, hiszen csodaszép és könnyen kezelhető. Az orchideák állandó hőmérsékletet, fényt és nedvességet igényelnek. Meleg időszakban nagyon szépen fejlődnek.
Az ápolás nehézségei a hideg időszakban merülnek fel, amikor a növény életműködései lelassulnak, kevesebb tápanyagot és vizet igényel. Ebben az időszakban különös gondot kell fordítani rá, mert nagyon könnyen rothad ki a gyökere.
A gyökereket gondosan át kell vizsgálni. Minél fiatalabbak a gyökerek, annál zöldebbek. Az idősebb gyökerek már barnák vagy szürkék. Az egészséges gyökerek sima felületűek. A rothadtakat el kell távolítani.
Rothadás, gombás fertőzés jelei:
- sötét színű
- nedves foltok vannak rajta
- fonalas a megjelenése
- csöpög belőle a víz
Ezeket a gyökereket le kell vágni. Egy jól ápolt növény további fejlődését nem befolyásolja 2-3 gyökér elvesztése. Miután egy kicsit hagytuk száradni, érdemes betenni a növényt fungicid oldatba, hogy a további betegségeket megelőzhessük.
A gyökértelen orchideát sem kell kidobni…
…hiszen ellenálló növényről van szó. Ha jó gondozásban részesül, akkor képes újabb gyökereket növeszteni. Ha gyökerei 60%-át vesztette el, akkor nagyjából 1 hónap alatt, ha mindent, akkor 1 évig kell odafigyelni rá.
Ha az orchidea gyökere károsodott, akkor érdemes egy edénybe tenni, amelybe meleg vizet és tőzegmohát teszünk. Szükséges környezeti feltételek a 22-28 fokos hőmérséklet, 70% páratartalom, és napi 12-14 óra napsütés. Éjjel érdemes szellőztetni, hogy a CO2 felhígulhasson. Ha a gyökerek 3-4 cm-re megnőnek, akkor át lehet ültetni szokásos talajba.
Üveg edényben, csupán vízben tartva, napfény nélkül a következőt kell tenni. 6 órán keresztül meleg vízben kell tartani a növényt, majd éjszakára leengedni róla a vizet és hagyni száradni reggelig. A vízbe lehet tenni egy kevés (1 kávéskanál) cukrot vagy mézet a tápoldat mellé.
Az a növény, amely nem vesztette el minden gyökerét, normál talajban is ápolható, ekkor szüksége van legalább 12 óra napfényre, magas hőmérsékletre és páratartalomra.