Kezdőlap OTTHON HÁZI PRAKTIKÁK Ne dobd a szemetesbe a szárát és a levelét: 10 növény, aminek...

Ne dobd a szemetesbe a szárát és a levelét: 10 növény, aminek a maradéka a legegészségesebb!

Hirdetés

Ha te is híve vagy annak, hogy a lehető legkisebb hulladékkal üzemeltesd a háztartásodat, akkor a következőkben hasznos tippeket olvashatsz arra vonatkozóan, hogy a látszólag feleslegessé vált növényi hulladékot hogyan használd fel.

Nyáron a szokásosnál is több zöldséget és gyümölcsöt fogyasztunk, mivel szerencsénkre ilyenkor már a hazai termesztésű növényeinkhez is hozzá tudunk jutni. Sokan dobunk ki olyan növényi részeket, amelyeket amúgy még hasznosítani lehetne. Elmondjuk, hogy mit és hogyan.

Hirdetés

Rápalevél

Ha friss répalevelet dobnál a szemetesbe, előbb fontold meg, hogy mire lehetne még hasznosítani. A répa levele ugynais magas koncentrációban tartalmaz C- és K-vitamint. Használhatod frissen salátába vagy kombinálva egyéb zöld levelekkel pesto-ba téve. Ha nem használod fel azonnal, fagyasztóban is tárolhatod.

Zöldséghéj

Ha van szerencséd bio zöldséghez hozzájutni, akkor próbáld a lehető legjobban kihasználni a nyersanyagodat. Alaposan mosd meg az ilyen zöldségeket és a héját is nyugodtan használd fel, hiszen tele van ásványi anyagokkal és vitaminokkal. Akár salátába, akár egy könnyű zöldségleveshez.

Céklalevél

A céklalevél tele van C- és A-vitaminnal, illetve B-vitaminokkal. Vétek lenne kidobni, hiszen salátákban is tökéletesen megállja a helyét, ugyanakkor párolva akár köretként is fogyaszthatod, úgy, mint mondjuk a spenótot.

Dinnyehéj

Lévén, hogy tele van vitaminokkal és ásványi anyagokkal, ugyanakkor a legnagyobb mennyiségű hulladék belőle keletkezik, jó volna hasznát venni. Ez lehetséges. A megmaradt dinnyehéjat felszeletelve savanyúságot is lehet készíteni belőle.

Újkrumpli héj

Amikor a krumpli még ilyen zsenge állapotában van, akkor szinte tilos lehámozni róla a héját. Könnyen fogyasztható, sőt még izgalmassá is teszi a belőle készült ételt, például paprikás zsiradékon pirított petrezselymes krumplit uborkasalátával.

Brokkoli szár

A brokkolinak nem csak a rózsái tartalmaznak értékes tápanyagokat, de a szára is. Érdemes azt is felhasználni, akár levesbe főzve, krémlevesbe turmixolva vagy salátákba téve illetve párolt zöldségként fogyasztva. Kicsit hasonlít az íze a karalábéhoz, és tele van ásványi anyagokkal, ill. vitaminokkal.

Citrom- és narancshéj

A bio narancsnak és citromnak a héját is nagyon érdemes felhasználni és nem csak a süteményekbe. Mosd meg alaposan és tedd bele jégkockába, fűszervajba vagy olívaolajba.

Karfiol szár

Hasonlóan a brokkolihoz, a szára is nagyon értékes. Főzd bele bármibe, amibe a rózsákat is belefőzöd, de akár reszelve tócsnihoz is felhasználhatod.

Vöröshagyma héj

Nem is gondolnád, de a vöröshagyma száraz, bronzos színű héját is fel lehet még használni. Ez egyik legjobb nátha és köhögés elleni tea készíthető belőle. Hagyd megszáradni a napon és tedd félre papírzacskóban télire.

Mángold szár

Az A-, K- C-vitaminban és ásványi anyagokban gazdag mángold szárat is vétek lenne kidobni. Egy kevés vajon vagy kókuszzsíron megpárolva fantasztikus, könnyű nyári köretet készíthetsz belőle.

tudasfaja.com

Hirdetés

Kövess minket a Google Hírek-ben is!