A cukorbetegség egy olyan krónikus betegség, amely a szervezet vércukor anyagcseréjét befolyásolja. Amikor a szervezet megfelelően működik, a cukor (glükóz) táplálja a sejteket. Cukorbetegség fennállásakor a glükóz nem képes belépni a sejtekbe inzulinprobléma miatt.
Az inzulin egy olyan hormon, amelyet a hasnyálmirigy termel, és amely szükséges ahhoz, hogy a glükózt a véráramból a sejtekhez jutassa, hogy azok energiatermelésre használhassák. Az élelmiszerekből származó glukóz inzulin hatására a sejtekbe jut.
Az 1-es és 2-es típusú cukorbetegség különbségei
Inzulintermelés
A legnagyobb különbség ebben a két cukorbetegségben az, hogy az 1-es típusú betegek nem termelnek egyáltalán inzulint. Ez azt jelenti, hogy nem tudnak a sejtek cukorhoz jutni. Magas vércukorszint lesz az eredménye.
A 2-es típusú cukorbetegek termelnek ugyan inzulint, de gyakran nem elegendőt. Emellett az inzulinra sem reagálnak olyan jól, mint ahogyan kellene.
Így is elképzelheted:
Az 1-es típusúaknál hiányzik a kulcs ahhoz, hogy a glükóz bejuthasson a sejtekbe, a 2-es típusúaknál van kulcs, de az törött és nem mindig sikerül vele nyitni a sejteket.
Eredet
Az 1-es típusú cukorbetegség oka nem teljesen ismert. Sok szakértő úgy véli, hogy egy autoimmun betegség, ahol a szervezet immunrendszere tévesen támadja meg a hasnyálmirigyben a béta sejteket (az inzulin előállításáért felelős sejtek), de senki sem tudja, hogy pontosan hogyan és miért. Előfordulhat genetikai hajlam is rá.
A 2-es típusú cukorbetegség oka nem lehet kifejezetten egy tényező. A szakértők erősen egyetértenek abban, hogy az életmódbeli tényezőknek van a legnagyobb szerepe a kialakulásban. Túlsúlyos vagy elhízott állapot, ülő munka, mozgásszegény életmód, helytelen táplálkozás.
Inzulinpótlás, kezelés
Az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedő betegeknek azonnal inzulinra van szükségük, míg a 2-es típusúak esetében lehet, hogy csak később szükséges a pótlás. Az inzulint injekció vagy inzulinpumpa segítségével juttatják a testükbe.
A 2-es típusú cukorbetegek számára fontos és kritikus tényező az életmód megváltoztatása, hogy az egészség visszatérhessen. Ha ez nem elegendő, akkor a kezelőorvos gyógyszereket írhat fel, amelyek segítenek a szervezetnek hatékonyabban felhasználni az inzulint.
Étkezés
Az 1-es típusúak estében fontos a körültekintő táplálkozás és az ahhoz beállított inzulin mennyiségének adagolása.
A 2-es típusúaknak kezdetben általánosságban kell odafigyelni az egészséges táplálkozásra, ami egyben a diabéteszben előírt alap diétát jelenti. Túlsúlyosság, elhízás esetén pedig célul kell kitűzni a fogyást.
Diagnózis ideje
Az 1-es típusú cukorbetegséget juvenilis vagy gyermekkori típusnak is nevezik, bár ma már gyakran előfordul a felnőtt korban jelentkező 1-es típusú diabétesz is.
A 2-es típusú cukorbetegség gyakrabban jelenik meg felnőttek körében, de itt is az a tendencia mutatkozik, hogy kitolódik a fiatalok körébe is, mivel egyre több az elhízott gyermek és az ülő munkát végző fiatal is.