A szomszéd fűje mindig zöldebb, tartja a mondás. Azok, akik hideg helyen élnek, arra vágynak, hogy bárcsak melegebb volna, másrészt a meleg vidékek lakossága néha csak egy hűvös szellőre vágyik, hogy végre levegőt kaphasson.
Azok, akik a Föld igazán meleg éghajlatú területein élnek vagy éltek, esetleg tartózkodtak már, tudják, hogy mennyire elviselhetetlen tud lenni a nyár. Ilyen hőmérsékleten az ember néha nem is képes mást tenni csak ülni otthon egy légkondicionált helyiségben és hideg italt szürcsölni.
De mi a helyzet abban az esetben, amikor nincs légkondicionáló, de még ventillátor sem, eközben olyan meleg van, hogy az még az árnyékban is elviselhetetlen.?
Sajnos, a világ több részén is ez áll fenn. Bangladesh is egy ilyen ország, ahol hihetetlenül meleg van és a lakosság nagy része villanyáram nélkül kénytelen élni.
Azonban feltaláltak egy olyan csodálatos eszközt, amelynek az alkalmazásával ezreket lehet megszabadítani a forróságban való szenvedéstől.
Daualtdia nevű faluban, Rajbariban Bangladeshben 28.000 ember él villamos energia nélkül bádog kunyhókban. A nyarak nagyon forróak, a hőmérséklet a 40 fokot is eléri. El lehet képzelni, hogy a helyi lakosság hogyan érezheti magát. A házakban nem lehet megmaradni és ez tényleges szenvedést jelent számukra a hosszú nyári időszakban.
Grey Dhaka, az amerikai székhelyű multinacionális reklám- és marketing ügynökség, a Gray Group bangladesi egysége, rendkívül okos és egyszerű megoldással állt elő. A világ első zéró villamos energia igényű léghűtő berendezésével, amely kartonból és műanyag palackokból készül.
Akár te magad is elkészítheted otthon. Mindössze annyit kell tenned, hogy szerzel egy nagy kartonlapot, lyukakat vágsz rá, félbe vágsz műanyag palackokat és a lyukakba rögzíted. Ezután már csak ki kell helyezni az ablak elé, hogy azt teljes terjedelmében befedje.
Az elv az, hogy a forró levegő, amint belép a palack nyitott végén és eléri a palack nyakát, ott nyomás éri és ennek hatására a bejutó levegő kissé hidegebbé válik, mielőtt beérne a házba.
Az eszköz feltalálója, Ashis Paul ezt mondta:
“Banglades a világ egyik legszegényebb országa, ahol a népesség 80% -a szegénységi küszöb alatt él, és nincs hozzáférése a villanyáramhoz és modern kényelemi berendezésekhez. Az Eco-Cooler a kivitelezés első napjától ingyenes és terjeszthető és mivel újrahasznosított termékekből készül, ezért a lehető legkisebb a környezetre kifejtett káros hatása.”
A találmány bizonyítottan képes lehűteni a levegő hőmérsékletét legalább 5 fokkal, ami ugyan nem tűnik első hallásra soknak, de a pokoli melegben igenis érezhető.
Eddig több, mint 25.000 háztartásban van Eco-Cooler Bangladesh különböző pontjain.