Kezdőlap OTTHON HÁZI PRAKTIKÁK 7 kerti hiba, amit eddigi életed során mindig elkövettél és nem is...

7 kerti hiba, amit eddigi életed során mindig elkövettél és nem is tudsz róla!

Hirdetés

Mindig megvan az esélye, hogy valami balul sül el a kertészkedés során. Nem tudjuk befolyásolni az időjárást és annak ellenére, hogy mindent megteszünk a növényeink védelmében, egyik reggel arra ébredhetünk, hogy egy vakond feltúrta az ágyást.

A tőlünk független tényezők mellett pedig még mindig lehetnek olyan dolgok, amelyeket nem jól végzünk, vagy azért mert kezdők vagyunk vagy csupán rosszul rögzültek be a szokások. Íme, néhány a leggyakoribb kertészkedési hibák közül.

Hirdetés

1. Teszteletlen talaj

Érdemes évről évre letesztelni a talajt, mielőtt vetünk vagy ültetünk bele. Javasolt megvizsgálni a tápanyagtartalmat, a pH értéket, a vízelvezető képességet és a talajszerkezetet.

2. Zsúfolt veteményes

Gondot okoz a növekvő zöldségeknek, ha nagyon össze vannak zsúfolva. Ebben az esetben versengeni kezdenek a vízért, tápanyagokért és a napfényért. Ekkor azt veszed észre, hogy nem képesek megfelelően növekedni, még több vizet és műtrágyát kezdesz használni a kompenzálásra. Mindig kövesd a vetőmag tasakon lévő utasítást

3. Paradicsom ültetés 

Egyszerű trükk a paradicsomnál a horizontális ültetés. Ilyenkor le kell csipkedni az alsó leveleket, majd eltemetni a föld alá a fennmaradó szárat úgy, hogy a tetején levő levelek kinn maradjanak a talaj fölött. Ez ösztönözni fogja a gyökérnövekedést a szárból, ami erős gyökérrendszert alakít majd ki, nagyobb hozamot és jobb termést eredményezve.

4. A mulcs elhagyása

A mulcsozás nagy munkának tűnhet, de hosszú távon sokat nyerhetsz vele. A gyomok elfojtása mellett szerves talajtakarót jelent a növényeknek, amely a talajba zárja a nedvességet, melegebb időben sem hagyja elpárologni és táplálja a jó mikroorganizmusokat.

5. Helytelen öntözés

A talaj felületes öntözésével nem lehet sikereket elérni. A víznek mélyen be kell szivárogni a talajba, hogy el tudja érni a gyökereket. Sokkal hasznosabb egy növény számára a ritkább, de bőségesebb öntözés, mint a gyakori, de felszínes. Sokkal erősebb gyökerek képesek fejlődni általa.

6. Menta szabadon ültetése

Nem túl szerencsés mentát szabadon ültetni a veteményesbe, mert úgy terjed, mint az erdőtűz. Sokkal okosabb megoldás egy cserépbe tenni, és ha nagyon szeretnénk a veteményesben látni, akkor ott elhelyezni a cserepet. Akár cseréppel együtt a földbe is leáshatjuk.

7. Őszi metszés

Sokan gondolják úgy, hogy ősszel jó metszeni. Ez azért nem helyes, mert a metszés serkenti a növekedést, ezért a téli pihenés előtt nem szabad őket felpiszkálni. A legjobb alkalom a metszésre változhat. A nyáron virágzó bokrokat a tél végén még a hajtások előtt, a tavasszal virágzó bokrokat elvirágzás után. A gyümölcsfákat érdemes rügyfakadás előtt a fagy végeztével, vagy zöldmetszéssel a nyár közepén, amikor a sebek is jobban gyógyulnak.

tudasfaja.com

Hirdetés

Kövess minket a Google Hírek-ben is!