Manapság egyre többen tolják ki a gyermekvállalást 30 éves koruk utánra. A nők is szeretnének előrehaladni a karrierjükben és fontosnak tartják az önmegvalósítást, amivel semmi gond nincsen, viszont a termékenységi tényekkel jó tisztában lenni. Több orvos egybehangzó véleményét olvashatjátok a továbbiakban.
A termékenység kérdéskörében az nő életkora nagyon meghatározó tényező. A petesejtek száma és minősége soha nem lesz jobb, mint az adott pillanatban. Minden egyes nő úgy születik, hogy a teljes petesejt készletét magával hozza.
A férfiakkal ellentétben, akik újabb és újabb sperma sejteket termelnek, a nők meghatározott számú ivarsejt készlettel rendelkeznek, amelynek mennyisége az idővel csökken, minősége hanyatlik. Az életkor növekedésével a vetélések és koraszülések rizikója is nő.
Elmúltál már 30?
Ez nem jelenti azt, hogy nem lehet gyermeked vagy, hogy minden nehezebbé válik. „Tarts fenn egy egészséges testsúlyt, táplálkozz tápanyag dúsan, mozogj rendszeresen. Ezek mind hozzájárulnak a sikeres terhességhez.” – jegyzi meg Dr. Mary Jane Minkin, szülész-nőgyógyász, aki első gyermekét 36 évesen szülte.
Vetélések esélye
Kiterjedt tanulmány bizonyítja, hogy 35 éves kor alatt a vetélések valószínűsége 15%, ami 39 éves korra 25%-ra, 44 éves korra 50%-ra nő. Azért fontos ezzel tisztában lenni, hogy ne adja fel a reményt az a nő, akinek egy vagy több vetélése is előfordult már ilyen korban.
Ovulációs teszt
Érdemes ovulációs tesztet alkalmazni, hogy növeljük a teherbe esés sikerességét. A legjobb napok fogantatásra a ciklus 12-18. napjai. Az 1. nap a menzesz első napja. Az ovulációs tesztek az ovuláció előtt 24-36 órával pozitív eredményt mutatnak. Ilyenkor a legjobb próbálkozni.
Gonorrhea és chlamydia
Ezek a betegségek komoly károsodást képesek okozni a petevezetékben, ezzel csökkentve a fogantatás esélyét. Mindkét fertőzés képes tünetek nélkül lefolyni, miközben a petevezetékben és a medencében gyulladást okozhatnak. Teszteltesd magad rájuk.
Kivizsgálás
Ha 35 éves kor alatti vagy és 1 éve, ha 35-40 közötti vagy és 6 hónapja sikertelenül próbálkoztok, akkor érdemes teljes körű kivizsgálásra elmenni, ahol endokrinológus és nőgyógyász is átfogóan megvizsgálja, mi lehet a gátja a teherbe esésnek.
A sikertelen próbálkozások fele a férfi meddőség miatt van
A spermaszám, a spermák mozgékonysága és morfológiája is vizsgálatra kerül. Több tényező is közrejátszhat a fogantatás sikertelenségben férfi részről is, legyen szó életmódról, gyógyszerekről, hőhatásról, stb.
Petesejt konzerválás
Ha 30-as éveid elején jársz és még nem vagy készen a terhességre vagy előrelátható időn belül nem szeretnél gyereket vállalni, viszont szeretnéd megőrizni petesejtjeid minőségét és megelőzni/csökkenteni a kromoszóma rendellenességek esetleges lehetőségét, akkor érdemes a petesejt konzerváláson is elgondolkozni.
Ha tetszett a cikk, kérlek, ne felejtsd el megosztani ismerőseiddel!