Néha a testünk furcsa jeleket küld, amelyeket nem értünk meg teljesen. Testünk reakciójának nagy része egyszerűen védelmi mechanizmus.
A mindennapos dolgok, mint az ásítás, reszketés és a gúnyolódás, valamint a magas hangzásokra való reagálás olyan dolgok, amiket nem igazán gondolunk bonyolultnak, de a valóságban ezek a funkciók összetettebbek, mint korábban gondoltuk.
Ásítás:
Egy 2014-es tanulmány szerint az ásítás az agyunk lehűtésére szolgál, és segít nekünk egy kicsit tisztábban gondolkodni! A tanulmány szerint a fáradtság vagy az unalom miatt nem ásítunk, de az agyunknak alacsonyabb a testhőmérséklete. Az emberek alvással és fáradtsággal társítják a cselekvést, de a kimerültség és az alváshiányról tudják, hogy ténylegesen megnövelik az agy hőmérsékletét. Az emberek úgy vélték korábban, hogy az ásítás légzésfunkció, ami segíteni tudná az extra oxigént pillanatok alatt, de ez a tévhit eloszlott. Akárhogy is, ásítás közben tartsa az agyhőmérsékletét!
Tüsszentés:
A tüsszögés reflexnek számít – ha a baktériumok, a por, a pollen és más dolgok között az orron keresztül jut be a testünkbe, az agy a tüsszentést használja fel, hogy ez az irritáló hatású dolgokat eltávolítsa. Más kutatások bizonyítékot szolgáltattak arra, hogy tüsszögés végezhető az orrüregünk visszaállítása során is!
Nyújtózkodás:
Ez az egyik olyan dolog, amit mi, valamint a háziállatunk, kétszer is elvégzünk anélkül, hogy ez tudatos lenne. Ösztönösen a nap folyamán különböző pillanatokban nyújtózkodunk. Amikor felébredünk, ha egy kicsit túl sokáig ülünk a számítógép előtt, amikor egy kicsit fáradtak vagyunk. Ez valójában természetes ösztön arra, hogy előkészítsük az ízületeket mindazért, ami előttünk áll. A vér áramlását és a hangulatot is javíthatja.
Redős bőr:
Mindannyian ültünk vízben annyi ideig, hogy az ujjaink elkezdtek redősödni! A közelmúltban a laboratóriumi vizsgálatok megerősítették, hogy ez egy idegi reakció, válasz arra a tényre, hogy víz alatt mindent nehezebb megfogni, mert síkos lesz a kezünk. A ráncosodásnak köszönhetően a tárgyakat könnyebb megfogni. A lábujjak ráncosodása pedig, a vizes környezetben való közlekedést könnyíti meg. Ez a folyamat a csimpánzoknál is megfigyelhető.
Reakció a magas hangokra:
Az a reakció, amely a magas hangok érzékelésekor következik be, például amikor egy táblán végigszántó körmök hangjára reagálunk, tényleges védelmi mechanizmus! A kutatók megjegyezték, hogy táblán karmolászás hangjai megyeznek a makákók sírásaival. Úgy vélik, hogy védekezés volt, ha valami rossz történt, amikor még vadon élő csoportokban éltünk. A figyelmeztető jelzések segítettek nekünk a korai napokban a túlélésben.
Libabőr:
A libabőr akkor fordul elő, amikor a hajhagymák alapjain apró izmok kötnek össze, és a megfelelő inger hatására a szőrtüszőt a bőrfelszín felé emelik, így a szőrszálat felegyenesítik. Ez hasznos volt az őskorban egy csomó ok miatt. Először is, amikor hosszú szőrzetünk volt, az felállt, és viszont egyre nagyobbaknak és megfélemlítőbbnek tűntünk. Másodszor, amikor hideg volt, a libabőrök előfordultak, ahogy a szőrzetünk felállt, hogy segítsen elkapni egy kis extra levegőt, amit akkor használhattunk testünk szigetelésére és melegítésére. Manapság a libabőr kevesbé segít szőrtelen alakunkban, de segítettek azzá válni, akik vagyunk.
Könnyek:
A sírás érzelmekhez köthető, de valójában hasznos néhány okból kifolyólag is. A könnyek szemünk nyálkahártyájaként működnek, amikor idegen tárgyak érintkeznek vele. Segít megvédeni legfontosabb értékünket, a látásunkat! A tudósok azt is mondják, a stresszes helyzetekben a testünk sírással reagál, amikor kellemetlen érzést keltenek bennünk olyan emberek vagy helyzetek, amelyek fájdalmat okoznak és bántalmaznak bennünket egy folyamat során.